İBB Meclisi’nde Esenler’de yaklaşık 3 bin metrekarelik alanın eğitim alanından, resmi kurum (emniyet) ve park alanına alınması için yapılan imar planı değişikliğinin oylaması sırasında kavga çıktı.

CHP’li İBB Meclis Üyesi İnan Güney, söz alarak Beyoğlu’nda bir arazinin daha önce yeşil alandan çıkarılıp Milli Eğitim istiyor diye okul alanı ilan edildiğini burada tam tersinin yapıldığını söyledi.

"İSTANBUL HALKI HESABINI GENEL SEÇİMDE SORACAK"

Esenler’de okul alanına çok ihtiyaç olduğunu belirten Güney şöyle konuştu:

* İstediğiniz alan sit alanından çıkarıp imara açıyorsunuz. Yeşil alanı çocuklara kapatıp akaryakıt istasyonu yapıyorsunuz. İstediğimiz alanlarda kreş yapmamıza izin vermiyorsunuz. İki memur yer değiştirdi diye devlet ciddiyetinden uzak şekilde komisyonları kilitliyorsunuz, karar çıkarmıyorsunuz.

* İstanbul’a ihanet edenlere, parsel parsel satanlara İstanbul halkı en iyi cevabı verdi. Oy çokluğu ile bu ihaneti devam ettirmenize izin vermeyeceğiz. Her şey engelleniyor, koro halinde engellemiyoruz diyorlar. AK Parti ne zaman engellemiyoruz diyorsa yoksul çocuğun ağzındaki süt alınmıştır.

* Üniversite öğrencisinin cebinden para çekilip alınıyordur. Zengin, şımarık, Ankara’daki dayısına güvenen, o güç sarhoşluğu ile fakir çocuğu ezen şımarık zengin genç gibi siyaset yapıyorsunuz. Ama filmin sonunda kazanan fakir genç oluyor. İstanbul halkı bunların hesabını yerel seçimde sordu, ilk genel seçimde de soracak” dedi.

Güney, konuşmasını bitirdikten sonra İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol ve bazı AKP’li meclis üyeleri ile CHP’li üyelerin sözlü tartışması bir anda kavgaya döndü. Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Daha sonra kavga sona erdi ve meclis oturumu kaldığı yerden devam etti.

[old_news_related_template title="İBB Meclisi, İmamoğlu'na direndi, 'tetikçi müfettiş' tartışması" desc="İBB Meclisi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun veto ettiği AKP-MHP grubunun çoğunluğu ile alınan tahsis ve sosyal konutların dağıtımına ilişkin kararlarda direndi. İBB’ye ait sosyal konutların, gecekonduların tasfiye edilip hak sahiplerine dağıtılabilmesi için İmamoğlu’na yetki verilmesi kararının oylaması sırasında “tetikçi müfettiş” tartışması yaşandı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/02/10/iecrop/ibb-meclis-sozcu_16_9_1612968430.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/ibb-meclisi-imamogluna-direndi-tetikci-mufettis-tartismasi-6253113/"]

[old_news_related_template title="İmamoğlu'na kumpas kurmuşlardı, 8 ay sonra iddianame hazırlandı" desc="İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı 100 ton limonla ilgili kurmaca haber yaparak, 'Yandaş üreticiden alıyor' algısı yarattığı iddia edilen üretici ve kameraman hakkında yaklaşık 8 ay sonra iddianame hazırlandı. İddianamede 4 kişi hakkında 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası isteniyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/02/12/iecrop/imamoglu-kumpas-foto-sozcu_16_9_1613125239.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/imamogluna-kumpas-kurmuslardi-8-ay-sonra-iddianame-hazirlandi-6256309/"]

[old_news_related_template title="İBB öğrencilere 40 bin tablet dağıtımına başladı" desc="İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi döneminin eğitim alanında yarattığı eşitsizlikleri gidermeye katkıda bulunmak amacıyla 40 bin tabletin dağıtımını başlattı. İlk tablet kolilerinin yüklenmesini bizzat yapan İmamoğlu, eğitim gören çocuk sayısı 3’e kadar olan ailelere 1, fazla olan ailelere ise 2 tablet dağıtılacağını söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/02/11/iecrop/6c68f168-3844-424b-84f6-2e1defbff90d_16_9_1613039524.jpeg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/ibb-ogrencilere-40-bin-tablet-dagitimina-basladi-6254519/"]