“13 Şubat’ta lansman var. 39 ilçe belediye başkanıyla birlikte Haliç’te tanıtım yapılacak. Ekrem İmamoğlu da 14 Şubat itibarıyla da sahaya çıkmış olacak. Sevgililer Günü’ne denk geldi.”

31 Mart’a doğru giderken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kanadında çalışmalar hızlandı ve kaynaklar 14 Şubat’ı işaret etti. İmamoğlu, 13 Şubat’ta tanıtımı yaptıktan sonra 14 Şubat günü de 24 saat çalışma temposunun içine girecek. İBB Başkanı’na yakın isimlere “Nasıl bir çalışma olacak?” diye sorduğumda şu bilgiyi verdiler: “Şu anda açılışlar var. İlçelere gideceğiz, pazarlara gideceğiz. 24 saat çalışma olacak.” 

Merak ettiğim esas konuysa Başak Demirtaş’ın DEM adaylığı. DEM’in adaylığı Ekrem İmamoğlu’nu nasıl etkiler? Şu bilgilere ulaştım:

“Başak Demirtaş’ın adaylığı diğer adaylıklardan farklı. Duygusal bir durum var ortada. Başak Hanım da aday olacak diye tası tarağı toplayacak halimiz yok. Yine de hem DEM hem İYİ Parti hem de AKP’den oy almak için çalışacağız. Büyükşehirde hedeflediğimiz oyu da alacağımızı düşünüyoruz. Şu anda ilk veriler bunu gösteriyor. Bir anket yaptırdık. İlk datalar geldi. Orada Başak Hanım da var. Yüzde 2 gibi bir farkla İmamoğlu önde. Başak Demirtaş da yüzde 7 çıkmış. Biz oralardan alırız, Daha toparlanır. Şunu söyleyebilirim: Yüzde 7 yüksek. Normal aday çıkarsa 3.5.- 4’te kalırdı. Başak Hanım’ı da yüzde 3’lere çekmek gerekiyor.”

Peki DEM’de son durum ne?

Demirtaş’ın adaylığına karşı çıkanlar

Bu arada DEM’in 9 Şubat’ta İstanbul kararını açıklayacağını biliyoruz. DEM kaynaklarından gelen bilgilerse şöyle:

“Bu saatten sonra Ekrem Bey için en iyisi DEM Parti’nin aday çıkarması ama adayın Başak Demirtaş olmaması. Böylece İmamoğlu hem ‘PKK ile anlaştı’ baskısından kurtulur hem de Demirtaş aday olmadığı için DEM seçmeninin bir bölümünün oylarını alabilir.

“Parti içinde Selahattin Demirtaş’ın bu hamlesine karşı olanlar harekete geçmiş durumda ama bir çıkış da bulamıyorlar. (Demirtaş’ın adaylığına karşı burada kastedilen DEM yönetimi) Başak Demirtaş’ı aday yapmazlarsa tabandan gelecek tepkiden çekiniyorlar. Ki Demirtaş dışında gösterilecek bir adayın düşük oy almasının da olası olduğunu görüyorlar. Bu durumu da göğüslemek kolay değil.

“Ancak... Başak Demirtaş’ı aday yaparlarsa Demirtaş Ailesi de çok parlar. DEM içinde bir kesim de ‘Demirtaş’ı aday gösterelim, İmamoğlu’nun kaybetmesinin getireceği sorumluluğu Selahattin Demirtaş’a yükleriz’ diye düşünüyor. Şunu unutmayın: DEM Parti’nin aday çıkarmasındaki faktör, tabanın ‘Biz de varız’ baskısı. Zaten 14-28 Mayıs öncesinde yaşanan ittifaklar ortadan kalktı.”

Şimdi bu noktada DEM kaynakları, partinin zor bir karar vereceğinin altını çiziyor.

Elbistan’da “adli sicil kaydı vardır” yazılı aday!

Bu arada siyasetin magazini de var! Nasıl mı? Anlatayım:

Elbistan... Kahramanmaraş’ın depremden etkilenen ilçelerinden. AKP bu ilçede inşaat mühendisi Abdullah Yener’in adaylığını açıkladı. Bu noktada ilginç bir bilgiye ulaştım: Yener, belediye başkan adaylığı konusunda “Adli Sicil Kaydı” almak için 17 Kasım 2023 tarihinde Adalet Bakanlığı’na başvuruyor ve şu yazıyı alıyor: “Yukarıda kimlik bilgileri bulunan kişinin adli sicil kaydı vardır.” AKP kaynaklarına sorduğumda, Yener’in 92 ayrı icra dosyasının olduğu ve 20 milyon liraya yakın borcu bulunduğunu öğrendim.

Bu arada 3 Şubat’ta, AKP Kahramanmaraş eski milletvekili Avni Doğan, sosyal medya ağı Facebook üzerinden yaptığı açıklamasında Elbistan’a darbe yapıldığını ve bunun engellenmesi gerektiğini söyledi. Doğan yaptığı paylaşımında şunları kaydetti:

“Hakkında 92 icra dosyası olan, tehdit davası olan birini depremin yıktığı Elbistan’a aday olarak dayatmak aymazlıktır. 10 yılda Göksun yolunu bitirmeyen esersiz, bacı kardeş siyaseti yapan zatın bu son darbesini Elbistan savuşturmalıdır. Bu adam memleketten neyin intikamını alıyor. Bir parti böyle bir ahlaki çöküntüye sürüklenemez. Halkımız Elbistan’a sahip çıkacaktır. Deprem yardımlarına göz diken bu iki tufeyliye karşı mücadeleyi bırakmayacağım. Böyle biline.”

Bakalım AKP yönetimi ne diyecek?