İstanbul'da Covid-19 ve deniz salyasından sonra bir de "Batı Nil Virüsü" belası çıktı. Sivrisinekler ile 50'ye yakın virüs türü bulaşabiliyor. Onlardan biri de Batı Nil Virüsü ve sivrisineklerden insanlara bulaşıyor. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul'da yapılan çalışmada kuşlarda da bulundu.

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından yaklaşık bir senedir ölü kuşlar üzerinde yürütülen çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı inceledi. İncelenen 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü'ne rastlandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ilişkin açıklamada bulundu.

"8 KARGADA VİRÜS SAPTADIK" 

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz "Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor o şekilde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi. Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Biz kargalardan örnekler topladık. 8 kargada Batı Nil Virüs'ünü saptadık şu anda" dedi."ÖLÜ KUŞLARA DOKUNUP, ELLERİNİ AĞIZLARINA GÖTÜRMESİNLER"

Yılmaz, "Halkımız 'Kuşlardan direkt bana virüs bulaşıyor' gibi algılamasın. Direkt kuşlardan virüs bulaşmıyor. Yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesi ve onlardan insanlara bulaşıyor" diye konuştu.


"KARGA, SIĞIRCIK VE SAKSAĞANLARDA GÖRÜLÜYOR" 

Yılmaz, "Kuştan kuşa sivrisinek bulaştırıyor. Biz aslında bu virüsün kökeninin göçmen kuşlar olduğunu düşünüyoruz. Bizim kuşlarımız göçmen kuşlarla temas ettikten sonra özellikle sivrisinekler onları emdikten sonra bulaştırıyor. Direkt temasla bir bulaş söz konusu değil. Karga sığırcık ve saksağanlarda bunlar çok görülüyor." ifadelerini kullandı.
(DHA)

[old_news_related_template title="Müsilaj (deniz salyası) kabusu büyüyor" desc="Marmara Denizi su yüzeyini ve derinlerini saran ve 'deniz salyası' olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/05/iecrop/mudanya1_17768737_16_9_1622873030.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/musilaj-deniz-salyasi-kabusu-buyuyor-6469604/"]

[old_news_related_template title="Deniz salyası önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi" desc="CHP'nin Marmara Denizi'nde deniz salyası sorununu araştırma önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/01/iecrop/deniz-salyasi-sozcu-1_16_9_1622569269.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/deniz-salyasi-onergesi-akp-ve-mhp-oylariyla-reddedildi-6463533/"]

[old_news_related_template title="İstanbul'da kimyasal atık alarmı" desc="İstanbul Başakşehir'de kimliği belirsiz kişilerce dökülen kimyasal atık çevrede yaşayanları tedirgin etti. Atığın üzeri ekiplerin çalışmasıyla toprakla örtüldü." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/01/iecrop/detay-kopya-13_16_9_1622549808.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/istanbulda-kimyasal-atik-alarmi-6463007/"]