Duydunuz mu? Lozan Antlaşmasının herkesten saklanan gizli maddeleri var ve 2023 yılında geçerlilikleri sona erecek…

Aman efendim, ne diyorlar? Turgut Özal dış güçler tarafından öldürülmüş.

İlaç şirketleri aslında kanserin tedavisini buldu ancak halktan saklıyorlar.

COVİD 19 aşıları aslında vücudumuza çip takmak amacıyla düzenlenmiş bir oyundur.

Bunlar komplo teorileri… Peki neden inanmaya bu kadar yatkınız?

İnsan için bir zaaf mı, yoksa doğal mı?

Sinan Alper ve Onurcan Yılmaz’ın kaleme aldığı ‘Komplo Teorilerine Neden İnanırız” kitabına göre bu, zihnimizin bir hatası değil, bir özelliği…

İki yazar, bilimsel olarak inceledikleri komplo teorileriyle ilgili önümüze ilginç bir eser koyuyor.

Peki bir komplonun gerçek olma ihtimalini nasıl anlarız?

Bir kere bu ihtimal çok düşük, cevabı da bilimsel.

Bu konuda yazılmış bir makale var. David Robert Grimes, matematiksel modeller üzerinde araştırma yapan Oxford Üniversitesi’nin araştırmacısı. 2016’da yayınladığı makalesinde gerçek olduğu ortaya çıkmış komplolardan yola çıkarak, şu anda komplo teorisi olarak değerlendirdiğimiz iddialar eğer gerçek olsaydı, ortaya çıkmalarının kaç yıl süreceğini hesaplamış. Hemen araştırma sonuçlarından birkaç örnek verelim.

İklim değişikliğinin yalan olduğuna dair komplo teorisi: Bunun gerçek olması durumunda, sadece bilim insanları komploya dahil olursa 26.77 yıl, bilimsel kurumların da dahil olması halinde 3,70 yılda ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Aşıların otizme sebep olduğuna dair komplo teorisi: Sadece Dünya Sağlık Örgütü gibi sağlık otoritelerinin bilmesi halinde 34,78 yıl, ilaç şirketlerinin de dahil olması halinde 3,15 yıl içinde ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Kanserin tedavisinin bulunduğunu ama gizlendiğini iddia eden komplo teorisi: Doğru olması halinde 3,17 yılda ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Komplo teorileri her zaman zararlı mıdır?

Yazarlarımız bu soruya ‘hayır’ diye cevap veriyor. Yine bilimsel dayanaklarla yararlarını sayıyor. Bunlardan biri ‘uyanık’ olmak.

Yanı sıra komplo teorilerine gönülden bağlı kişilerin sebep olduğu birçok olumsuz sonuç var. Mesela, kurumlara ve insanlara güvenin düşüşüne sebep oluyorlar. Siyasi kutuplaşma ve saldırganlık sonucunu doğuruyorlar. Bilim karşıtlığı oluşturuyorlar.

Komplo inançlarını artıran toplumsal faktörler olduğundan da bahseden sürükleyici, benim gibi komplo teorilerine fazlaca tepkili insanlar için yer yer eğlenceli ama mutlaka öğretici bu kitabı mutlaka okuyun. İnanıyorsanız da inanmıyorsanız da…