İstanbul Beşiktaş Kuruçeşme Caddesi'nde saat 15.30 sıralarında yaklaşık 6 aydır restorasyon çalışması yapılan, 4 katlı Oygur Yalısı'nın bir bölümü henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü. Yol yalısı olarak nitelenen binada çalışan 4 kişiden stajyer mimar Atilla Aydın ile Dursun Bayar adlı işçi göçük altında kaldı. Bayar, arkadaşları ve yardıma koşan vatandaşlar tarafından çıkarılırken, duvardan kopan tuğla parçalarının altında kalan Aydın'a ise ulaşılamadı.Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık, itfaiye, polis ve AFAD ekipleri yönlendirildi. Polis çevrede güvenlik önlemi alarak caddeyi iki yönlü olarak araç trafiğine kapatırken, itfaiye ekipleri Atilla Aydın'a ulaşmak için çalışmalara başladı. İş arkadaşlarından, Aydın'ın çökme anında bulunduğu bölümün bilgisini alan ekipler, ses dinleme cihazıyla enkaz altından ses gelip gelmediğini kontrol etti.

Bir süre sonra olay yerine getirilen Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Birimi'ne bağlı canlı arama kurtarma köpeği 'Şilan'ın enkaz altında canlı tespit etmesi üzerine çalışmalar hızlandırıldı. İş makinesi yardımıyla çalışmalarını sürdüren ekipler, yaklaşık 1.5 saat sonra ulaştıkları stajyer mimar Aydın'ı ağır yaralı olarak çıkardı. Yakınlardaki özel bir hastaneye kaldırılan Atilla Aydın (22) burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Aynı hastanede tedavi altına alınan Dursun Bayar'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.ÇÖKME ANI KAMERADA

Kuruçeşme Caddesi'nde restorasyon çalışması yürütülen üç katlı yol yalısında meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı kısmi çökme, çevredeki bir binanın güvenlik kamerasınca kayıt altına alındı.

Görüntülerde, binanın duvarının hızla çöktüğü, o esnada yoldan karşıya geçen kişi ile binanın karşısında fotoğraf çeken kişinin kaçtığı görülüyor.

Kayıtta, duvarın çökmesiyle toz bulutunun çevreyi kapladığı, araçların yavaşlayarak yola devam ettikleri yer alıyor.İSTANBUL VALİLİĞİ: ADLİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR

Göçükle ilgili İstanbul Valiliği de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "12 Ağustos 2023 tarihinde Beşiktaş ilçesi Kuruçeşme Mahallesi'nde meydana gelen duvar çökmesi olayında 2 kişi yaralanmış olup, Dursun Bayar (24) hayati tehlikesi olmayacak şekilde hastaneye kaldırılmıştır. Şahsın tedavisi devam etmektedir. Olayda göçük altında kalan ve göçük altından ağır yaralı olarak çıkarılan Atilla Aydın ise hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili adli süreç başlatılmıştır" denildi.

İBB'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Beşiktaş İlçesi, Kuruçeşme Mahallesi, 1238 Ada,10 Parselde bulunan depreme dayanıksız olduğu tespit edilen eski eser yapının, İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 23/8/2022 Tarih ve 7420 sayılı kararı ile restorasyon ve güçlendirme projesi onaylanmış olup, bu proje doğrultusunda ilgililerinin talebi, 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu ve ilgili mevzuat doğrultusunda Boğaziçi İmar Müdürlüğümüzce 28/12/2022 Tarih ve 75 sayılı restorasyon ve güçlendirme ruhsatı tanzim edilmiştir.

* Ruhsat ve eki projesi doğrultusunda yasal inşai faaliyetin devam ettiği bahse konu yerde, bugün gerçekleşen kazadan dolayı inşai faaliyet tutanak altına alınarak durdurulmuş olup, belediyemiz itfaiye ve sağlık ekipleri ve AFAD tarafından gerekli müdahaleler yapılarak enkaz altında kalan 2 çalışan yaralı çıkarılmış ve hastaneye intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmaları sonlandırılarak, yoldaki enkaz kaldırılmış, inşaat alanında gerekli koruma tedbirleri de alınmaktadır. (DHA)