Tevrat, İncil ve Kuran’da insan tarafından işlenen ilk cinayet Kabil’in küçük kardeşi Habil’i öldürmesi… 

İlk cinayetin işlendiği tarihten bu yana cinayetlerin kuşkusuz bir gizemi var… 

Zaten onca film, dizi, roman, televizyon şovunun bu mesele üzerine oturması da bu gizem ve sürükleyiciliği… 

Birçok cinayet var, çözüme kavuşmayan…

Bunu da ‘kusursuz cinayet’ diye açıklıyoruz. 

Peki sahiden kusursuz cinayet var mı?

Adli Tıp uzmanı Halis Dokgöz tam da bu ve daha fazla soruya cevap bulacağınız bir kitap kaleme almış. Adı da ‘Kusursuz Cinayet.’ 
Dokgöz, adli tıbbın ancak 16. Yüzyıl’ın sonlarında bir uzmanlık alanı olarak ortaya yıktığını, 1800’lü yıllarla birlikte alanda çığır açılan bir dönem başladığını ve cinayetlerin daha nesnel verilerle aydınlatıldığını söylüyor.

 

Dokgöz’ün verdiği önemli bilgilerden biri de şu: “Katil cinayeti işlediği yere gelir, cinayeti işler, delilleri yok eder/etmeye çalışır ve olay yerinden ayrılır. Ancak bu basit gibi görünen kurguda ardında pek çok iz bırakır. Bir cinayet varsa olay yerinde mutlaka bir iz de vardır ve önemli olan bu izleri görünür kılmak ve irdelemektir. Cinayet hiçbir zaman kusursuz değildir ve cinayetin silahının da bizzat kusurun kendisi olduğu gerçeğini unutmamamız gerekiyor…”

Toplumsal infial yaratması açısından en çok ilgi çekeni de seri cinayet soruşturmaları, değil mi?  

Halis Dokgöz, kitabında seri katil profilini şöyle anlatıyor: “Seri cinayetleri belirli tiplere göre tanımlamak, seri katilleri ayırt etmenin yaygın bir yolu olmuştur. Seri katiller genellikle birkaç tipografinin parametreleri içinde tanımlanıyor. Vizyoner tipler; onlara cinayet işleme talimatı veren sanrılı seslere tepki veriyor. Misyon odaklı tipler, seks işçileri veya belirli azınlık grupları gibi ‘diğer’ olarak görülen grupları hedef alıyor. Hazcı tipler; cinayetlerde zevk veya heyecan arıyor. Kontrol tipleri, kurbanları üzerinde güç istiyor. Yırtıcı tipler, kurbanları için avlanıyor ve cinayetleri bir eğlence etkinliği olarak görüyor. 

Çocukluklarında genellikle işlevsiz çocukluk dönemi ve aile birimleri arasında zayıf ilişkilere sahip olmak ve yataklarını ıslatan, ateşle oynayan ve hayvanları taciz eden içe kapanık bir profil söz konusu…

Çok ilginç bilgilerin yer aldığı Halis Dokgöz’ün kaleminden ‘cinayet’i bilimsel olarak okuyacağınız ‘Kusursuz Cinayet’i tavsiye ederim.