Belediye Başkan adayının belirlenmesi çalışmalarından bu yana Hatay o günlerde olduğu gibi yine gündemden düşmüyor. Depremde yok olmuş kentin birikmiş sorunları değil, seçimi kim kazanır, nasıl kazanır, falanca adayın çekilmesinin kimin işine yarayacağı gündemde. Şimdi de işin içine para iddiaları karıştı.

Depremin ardından ağlayarak kentin sorunlarını dile getiren Gökhan Zan’ı herkes sevmişti. Hatay için gözyaşı döken, yardımların ulaşmadığını, insanların enkaz altında bulunduğunu anlatan Zan, yalnız o günlerde değil, sonraki dönemde de hep kentin sesi oldu. Belki hiç aklında yokken siyasetçiler ona önce milletvekilliği ışığını yaktı. Olmayınca, Zan parti değiştirdi.

YIPRATMA TAM GAZ

O günlerde partisinin yetkilileri tarafından inanılmaz bir biçimde yıpratılan, aday tanıtım toplantısı için Ankara’ya geldiğinde, “Salona gelme, seninle ilgili anketlerde gerileme var” sözleriyle karşılaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin yıldönümünde 100-150 kişilik grup tarafından yuhalandı. Bu olayın arkasında Gökhan Zan’ın olduğu konuşuldu. Zan’ın CHP’nin belediye başkan adayı olması da gündeme getirildi.

Tabii olabilir. Ancak, CHP’nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında seçimin mevcut başkan Lütfü Savaş’la kazanılabileceği ortaya çıktı. CHP yönetimi, gönülsüz de olsa Savaş’ı aday gösterdi. Zan, CHP’den aday gösterilmeyince TİP’in belediye başkan adayı olarak siyaset sahnesine çıktı.

Gökhan Zan’ın AKP’lilerle parasal ilişkilere girdiği iddiaları yayıldı. Bu konuyu Zan yargıya taşıdı ama aday gösterildiği TİP, Zan’ı adaylıktan çektiğini belirtti. O yüzden asılan afiş ve pankartlar indirildi.

“SEÇİM KAZANMA ALIŞKANLIĞIM VAR”

Lütfü Savaş, seçim çalışmalarını gece-gündüz yürütüyor desek yeridir. Hatay, yeniden gündeme gelince Lütfü Savaş, sorularımı şöyle cevaplandırdı:

“Daha önce beni aday yaptırmamak için işbirliği yapmışlardı. Şimdi de kazandırmamak için işbirliği yapmışlar. Benimle alakalı başka bir şey yok. Burada CHP’nin kazanmaması, Lütfü Savaş’ın başkan seçilmemesi için belli çevrelerin çabaları var. Önce Lütfü Savaş’ı nasıl aday ettirmeme meselesi vardı o eşik aşılınca nasıl kaybettirileceğine girmişler. İşte, şu günlerde konuşulanlar onların yansıması. Ama ben bu kadar para ettiğimi, 5 milyon dolarlık adam olduğumu bilmiyordum yani.

HARCAYACAK PARAMIZ YOK

İnanın bizim şu anda seçimde harcayacak paramız yok. Biz nasıl para vereceğiz? Bugüne kadar benimle çok uğraşıldı ama kimse ‘Bu adam hırsız, bu adam ahlaksız, bu adam kayırır, birilerine tuzak kurar’ diyemedi. ‘Lütfü Savaş aday olmasın’ diyenler oldu. Niye? Çünkü kazanıyorum, kazanma alışkanlığım var. Bu seçimi de kazanacağız. Burada Lütfü Savaş’ı kazandırmamak için iş birliği yapmışlar.

Ama enteresan bir şey, aralarında hiçbir duygusal, politik bağ olmayanlar, Lütfü Savaş’ın kazanmaması için buluşmuşlar. İnanın, ben bu olayların hiçbirinde yokum. Bu konu patlamadan önce burada iki haftadır konuşuluyordu. İnanın, ben bu konuşmaları dinleme gereği bile duymadım.

BÖYLE ENTRİKALARA GEREK YOK

Seçim için böyle entrikalara gerek yok. Ben seçimi 10 puan önde kazanıyorum. Biz kimseye sırtımızı dayayarak seçime girmedik. Bir seçimi AKP’deyken kazandım. CHP’den aday olduğumda AKP’yi parasız- pulsuz yendim. İnanın parasızlıktan mazot alamıyorduk. O şartlarda biz yendik. Geçen seçim öncesi vatandaş yapılan 13 bin Suriyeli ve dışarıdan getirilen asker, polis, öğretmene oy kullandırıldı ve seçimi AKP’ye 110 bin fark atıp kazandık.

Bu seçimi de farklı bir biçimde alacağız. Olay bu kadar basit. Ben, başkalarına dayanarak seçimi niye alıyım ki? Güvenme dayına, dayın ölürse aç kalırsın. Burada iş birliği yapmışlar birbirlerine ama o  işbirliği yaptıkları arkadaşlar ifşalarda bulunmuşlar. Burada bizim alakamız yok. Asla entrika ve benzer oyunlara girmeyiz. Ben, bugüne kadar girdiğim seçimlere mertçe girdim ve mertçe kazandım. Dört seçimde de şaibeye bulaşmadan yaptıklarımızı, yapacaklarımızı insanlara anlatarak seçimi kazandım. 

Bize inandıkları için insanlar oy veriyor. Deprem sonrası, aday adaylığı sürecinde, seçime çok yakın zamanda hakikaten biz de yorulduk. Bıraksınlar seçime çalışalım. Gerçekten bu işlerle alakam yok.”

Lütfü Savaş, Hatay’daki para kavgasıyla ilgili SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi ve yazarımız Saygı Öztürk’e konuştu.

CHP’Lİ MEHMET GÜZELMANSUR: Lütfü başkan, kurban kesilerek karşılanıyor

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’a, Hatay’ı, seçimleri ve gündeme gelen Gökhan Zan ile ilgili iddiaları sorduğumda ilk sözü, “Türkiye’nin başka derdi, problemi yok, sanki ilimizde deprem olmamış gibi işleri güçleri Hatay seçimi.  Televizyonlarda varsa yoksa Hatay” dedi. Güzelmansur, illerinde yaşanan durumu şöyle anlattı:

“CHP’yi, Belediye başkanımız Lütfü Savaş üzerinden itibarsızlaştırmaya, genel merkezimizi etkilemeye çalıştılar. Lütfü Savaş babamın oğlu değil, ama seçimi ancak onunla kazanacağımız anket sonuçlarıyla da ortaya çıkıyordu. Bizim için Hatay’ın geleceği önemli. Hatay’ın 52 milyar dolarlık deprem zararı var. Hatay’ın rant kapısı görüldüğünün vatandaşımız farkında. Lütfü başkan gittiği yerlerle kurbanlar kesilerek karşılanıyor.”

Deprem, Hataylıları psikolojik olarak çökertmiş durumda. Depremin üzerinden 14 ay geçti. İstanbul’daki bir firma ne vergi, SGK primi ödüyorsa, evi yıkılmış, ailesinden kayıpları olan, işini-gücünü kaybetmiş Hataylı da aynı vergiyi ödüyor. İnsanlar bunları yeni yeni öğreniyor. Diğer illerimizde olduğu gibi depremin etkisinin en büyük olduğu Hatay’da da 254 bin vatandaşımız konteynırlarda yaşıyor. Havaalanı 14 aydır kapalı. İktidar kılını kıpırdatmıyor.