Türkiye’nin 100 yıllık eğitim politikası; 1923-1946 cumhuriyetin ilk yılları, 1946-1960 çok partili dönem, 12 Eylül 1980 darbesinden 1990’lara askeri vesayet, 2002-2024 arası sivil vesayetle geçti. Siyasal iktidarlar değiştikçe ulusal eğitim politikasında ufak tefek değişiklikler yaptılar. AKP’ye kadar sağcısı, solcusu, orta yolcusu hiçbir iktidar laik, çağdaş, bilimsel “Milli Eğitimi”, “Dini Eğitime” çevirmek için eğitim sistemini bu kadar politize etmedi. Güçlü bir toplumun “Milli” bir eğitim ve “Milli” bir orduyla ancak varlığını sürdürebileceğini çok iyi bilen Atatürk, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı dışındaki 15 bakanlığa, “Milli” ünvanı bu nedenle vermedi.

SİYASİ HEGEMONYA

Andımızı yasaklamak gibi siyasi kararlarla ‘Milli’ vasfını yıllar önce yitiren Eğitim Bakanlığı, yerel seçimler öncesi eğitim sistemini AKP’nin siyasi propaganda merkezine çevirdi. Strateji nedir? “Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yol ve uygulanan yöntemler bütünü.” Asli görevi; çağdaş, bilimsel, laik eğitim politikası geliştirmek olan MEB Strateji Başkanlığı, “Türkiye Yüzyılı’nın Yüz Akı 100 Eser” adlı, görselli sunumlu bir rapor yazdı. MEB logosu her sayfasında olmasa; AKP seçim bürosunca hazırlanan, AKP Seçim Propaganda Rehberi olduğuna dair iddiaya girebilirsiniz. AKP’nin yaptıkları övülüp, yapamadıkları ve sattıklarının üstü örtülmüş.

GOEBBELS TAKTİKLERİ

Skandal raporu okurken istemsizce aklıma, Hitler dönemi Nazi Almanya’sında Joseph Goebbels’in kurduğu Propaganda Bakanlığı geldi. Toplumda taraftar toplamak için kurulan bu bakanlık ilk önce eğitim sistemini ve okulları siyasi emelleri için kullandı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, insanlık suçlusu Nazilerle eşleştirilemez. Özal’ın, “İcraatın İçinden” programını andıran MEB’in siyasi propaganda raporunda neler yok ki! “Türk milletinin tek vücut olarak birleştiği tarih” denilip, 15 Temmuz var. Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı yok! Marmaray’dan girip, Avrasya Tüneli’nden çıkmışlar. Ayasofya var. Ankapark’ta çürüyen 800 milyon dolarlık dinozorlar yok!   

SARAYLARI SİLDİLER

Cumhuriyetin 100. yılında, AKP öncesi 78 yıllık cumhuriyet kazanımları, MEB yeni nesillere unutturmaya çalışılmış. Cumhurbaşkanının, “İtibardan tasarruf olmaz” dediği 1150 odalı Ankara’daki kışlık, Muğla ve Bitlis’teki yazlık sarayları, özel uçakları yok. Saray içindeki Millet Kütüphanesi ve Milli Muharip Uçağı Kaan var. Gemisavar füzeler, uçaksavarlar, tanklar, toplar var. AKP’nin yaptığı tek baraj Yusufeli var. Barajlar Kralı Süleyman Demirel’in “Gaptırmam” dediği GAP’ı görünmez kılınıp, gapılmış! İlk uzay turistimiz Alper Gezeravcı’ nın epeyce pahalı uzay gezisini ballandırarak anlatanlar, ilk uçan araba Cezeri’nin 10-15 yıla uçacağını da müjdelemiş.

BULDOZERLE GİRDİLER

Gelişmiş ülkeler nükleer santralleri kapatırken, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Nisan 2024’te elektrik üreteceği eğitim raporunda var. Hızlı trenleri tanıtıp, onlarca yurttaşın öldüğü Çorlu, Pamukova kazalarındaki ihmaller yok (!) 1961’de yapılan ilk yerli ve milli otomobil Devrim bir kelimeyle geçiştirilirken, TOGG üretim bantlarına kadar anlatılmış. Ayakkabıyla girilmeyen dünya incesi Salda’ya buldozerle girenler, Salda Gölü Koruma Projesi’ni anlatmış iyi mi? Erzincan-İliç patlamasındaki çevre ve kanser riski yok, AKP’nin Kanser Erken Teşhis Mobil Uygulaması başlattığı var. Osmangazi, Çanakkale köprüleri var. Millet geçse de, geçmese de Deli Dumrul hesabı milyarlarca lira geçiş ücretinin, Hazine’den şirketlere ödendiği yok.

GAFLETE DÜŞMEYİN

Depremde kaybolan öğrencilerini 1 yıldır ölü ya da diri bulamayan Eğitim Bakanlığı, AKP’nin Gabar’da petrol, Karadeniz’de doğal gaz bulduğunu müjdeliyor (!) Sözde stratejik eğitim raporunda; Atatürk Havalimanı yıkımı yok. İstanbul Havalimanı yapımı var. Hello Türkiye’yi, Erdoğan’ın keşfettiği var. Tank Palet Fabrikası’nın 50 milyon dolara satıldığı yok. Okullarda açlıktan bayılan çocuklara, Milli Solunum Cihazı keşfini anlatacaklar! Aselsan’dan Petkim’e, Tüpraş’tan THY’ye, Türk Telekom’dan termik santrallere, limanlardan tersanelere, SEKA’dan Sümerbank’a, şeker, deri fabrikalarına, cumhuriyetin ilk 78 yılda yaptığı yüzlerce eseri AKP’nin sattığı yok. AKP’nin 22 yıllık siyasi hamleleri var. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ndeki; “Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet hatta hıyanet içinde bulunabilirler” sözünü herkesten önce MEB’i yönetenler içselleştirirse “Milli” eğitim politikasını siyasallaştırma gafletine düşmezler!