Mehmet Şimşek’in Türkiye’nin gri listeden çıkartılmasıyla ilgili Singapur’dan attığı “Başardık!” tweeti, bana ister istemez “Neyi” diye sordurdu.

Çok uğraştı, sevinmekte haklı. En azından 2021 yılında kaybettiğimiz eşeği buldu.

İyi de Mehmet Şimşek başarıyı yakalamışsa, bizi listeye sokan başarısız kimdi?

★★★

Çıktığımız liste, kara para aklama ile terörizmin finansmanı ve uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında trafiğinin merkezi olarak nitelendiriyordu Türkiye’yi... Nasıl girmiştik ki?

Mersin’de yakalanan haddi hesabı olmayan uyuşturucudan tutun, para baronlarının vatandaşlık almasından, kaçak teröristlerin iş yeri açmasına kadar...  Kaldı mı ekmeğini yemeyen bu ülkenin?

Mali Eylem Görev Gücü küçük hesaplar peşinde soktu bizi listeye... Birkaç milyar dolara gelene kadar son 20 yılda 2.5 trilyon dolardan fazla vergi toplandı bu ülkede... Ne yapıldığını bilen var mı?

★★★

Hele bir ara Reza diye biri yaşıyordu bu memlekette... İran ile altın kaçakçılığı yaparken “Orospu ile memurun bahşişi işin başında verilir” deyip rüşvet dağıtıyordu. Bakanları hangi kategoride saydı bilemiyorum ama hatırı sayılır para dağıttı.

Yandaş kanallarda arkasına Türk bayrağı koyup röportaj veriyordu. Şimdi sorsan yabancıların Türkiye üzerindeki oyunu... Zamanın Başbakanı Davutoğlu “şeffaflık paketi” açıklamıştı. Cumhurbaşkanı ikna olmadı. “Şeffaflık da neymiş” deyince, paket rafa kalktı. Davutoğlu’na paketle birlikte paket edildi. Başbakanlıktan kovuldu!

Neymiş? Türkiye kara para cennetiymiş! Ya bırak Allah aşkına...

Halk parasızlıktan ezilip büzülürken kime cennet bu ülke? Vatandaşla ilgisi yok yani! Ülke zenginlerin cenneti... Ne fark eder ki paranın rengi? Ha kara ha gri... Onlar için hepsi huri!

★★★

Tabii ki olumlu sonuçları olacak da “Neler döndü Türkiye’de?” sorusu hala aklımda pek çıkmayacak.

Zira bunun yanında yitirilen saygınlık, itibar ve güvenin maliyeti nasıl hesaplanır bilemiyorum. Acaba kim utanmalı? Utanır mı?

★★★

İyi haber, IMF araştırmasına göre listenin grisine alındın mı dış kaynak ve yabancı sermaye girişleri azalıyor. Bunun Türkiye için anlamı 20-25 milyar dolarlık kayıp oluyor. Haliyle dönmesi bekleniyor.

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyordu. Alınan kararla artık fonlar Türkiye’ye yatırım yapabilecek.

Sonuç olarak, şimdi bize düşen, bu işin şerefine şampanya patlatıp kutlamak mı yoksa yıllardır birikmiş pis bulaşıkları artık yıkayıp kendimizle hesaplaşmak mı?