... Gün doğumuyla yaşam başlıyor bu topraklarda... Kulübelerin önlerinde hiç sönmeyen ateşlerin dumanı sabah esintisine karışıyor.

Yerli genç erkekler gün ağarmadan avlanmaya gitti. Meydanda çocuklar ve kadınlar var şimdi. Kadınlar boş durmuyor ama... Bir bölümü uzaklardaki dereden su almaya, bir bölümü doğadan bulabildiklerini toplamaya giderken bir bölümü de ilkel şartlarda hamur yoğurup ekmek yapacak.

Toz toprak, kocaman gözlerinin etrafında sineklerin uçuştuğu güneş kavruğu çocukların görüntüleri, dramatik müzik ve anlatıcının insanın içine işleyen sesi...

Ne bu? Yerli belgeseli!

Ya kahrolarak izleyeceksiniz zor şartlarda yaşayan yerel halkı ya da 24 saat güzelleme yapan televizyonlardan birine zaplayıp başka dünyalara dalacaksınız.

Mesela şu tür renkli şekerliklere...

AKP Kilis milletvekili 5 yaşındaki oğlu için muhteşem bir sünnet şöleni yapmış. Kirve Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım. Üstelik o gün PKK’nın Aktütün Karakolu’na düzenlediği saldırıda 15 askerimizin şehit edildiği gün.

İyilik timsali Reza Zarrab önemli mevkilerdeki bazı isimlerin kollarına yüzbinlerce euro değerinde Philippe Patek marka saat takmış.

Şanlıurfa AKP gençlik kolları başkanı lüks bir mekanda jakuziye girmiş, keyifle sırıtırken “Lan fakirler! Oğlum beni rahatsız etmeyin” demiş, videosunu da sosyal medyadan paylaşmış.

Pandemi yasaklarını delip oğlunu 1500 davetlinin katıldığı görkemli bir törenle evlendiren AKP’li vekil ödül olarak yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılığına getirilmiş.

Kastamonu’dan milletvekili aday adayı olan AKP’li başvurusunu yapmaya lüks araçlardan oluşan  konvoyla gitmiş.

Memleketin yoksullarına ‘sabredin, Allah sabredeni sever’ diyen Diyanet işleri başkanının kızı lüks aracının anahtarına “O kadar isterim ki seni istediğim an bulabilmeyi / Olduğun yerden seni fırt diye alıp çıkabilmeyi” diye şiir yazmış.

Şırnak’ın AKP’li belediye başkanı oğlunu evlendirmiş. Damada 5 milyon lira, geline ise 1 kilo altın takılmış. Şölene 7 bin kişi katılmış, 113 koyun kesilmiş, 2 ton pirinçten pilav yapılmış, başkan “Gösterişten uzak bir düğün olsun istedim” demiş!

6 Şubat depreminde eşi ve oğlunu yitiren AKP Gaziantep il başkanı bir yıl sonra kendisinden 20 yaş küçük eşi ile AKP’li bakanların şahitliğinde şatafatlı bir törenle evlenmiş. Mutlu çift muhteşem yatak odalarının fotoğraflarını bile sosyal medya hesaplarına koymuş.

AKP’li vekil dünya jet sosyetesinin uğrak yeri Monaco Yat Kulübü’nde yediği ıstakozun fotoğrafını paylaşmış.

AKP Çankırı belediye başkan adayı seçimi kaybedince Maldivler’e tatile gitmiş.

AKP grup başkanvekili Meclis’te ziyaretine gelenlerle selfie çekip fotoğraf paylaşınca kolundaki 562 bin liralık Rolex’i çıkmış ortaya.

Milletin sorunlarını çözmek için Meclis’e lüks Lamborghinisi ile gidip gelen AKP milletvekili Kenan Sofuoğlu, 5 yaşına basan oğluna doğum günü için milyonlarca lira değerinde lüks bir otomobil almış.

Alman başbakanı Merkel’i Osmanlı’nın borçla yaptığı Yıldız Sarayı’nda, Mabeyn Köşkü’ndeki altın tahtta ağırlayan, 2007’de “Halktan kopuk siyaseti tanımıyoruz”, 2020’de “Halktan kopuk olanlar boşuna işgalcilik yapmasın”, 2023’te “Halktan, sorunlardan kopuk, çarşıdan pazardan sokaklardan bir haber, gerçeklerin idrakinde olmayan yönetici profilini reddediyoruz”, il ve ilçe yöneticilerine seslenirken “Lüksten, şatafattan, kibir ve gururdan uzak durun” diyen dünya liderimiz son olarak 14 Nisan 2024’te “Çok açık söylüyorum. Bu harekette şımarıklık olamaz. Bu harekette milletten, milletin değerlerinden, milletin ahvalinden, milletin gündeminden kopma asla olmaz” demiş!

Neredeee sıkıcı ‘yerel halk’ belgeseli, nerede başka dünyalarda yaşayıp kebap yapanlardan yansıyanlar değil mi?

Hazine ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek de kendi dünyasından bakınca öyle göründüğü için sanırım, üst düzey İngilizce bilgisi ile Amerika’da yabancılara seslenip “We just have to convince locals that inflation is going to fall (Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor)” demiş!

O bunları derken ikna edilmesi gereken yerel halkın önünde kuyruklara girdiği Et Süt Kurumu ete yüzde 25 zam yapmış.

Yılların şatafatını, halktan kopup uzay boşluğunda dolaşanları, tepemize çıkanların çarşıdan pazardan bir haber oluşlarını, düğün derneklerine, alıp verdiklerine, söyleyip tam tersini yaptıklarının özetine bakınca şahsım olarak ben bir kez daha ikna oldum!

Afrika yerlileri gibi kuru ekmeğe muhtaç hale gelip, el açar duruma düşeriz ama 22 yıldır şatafat içinde yüzen, milletin iliklerinde hissettiği yokluğu zerre duymayanlar enflasyon menflasyon düşüremez.

İngilizceye hakim olmadığımız için bi çift Türkçe laf edelim Hazine bakanına...

Ele verir talkını kendi yutar salkımı şeklinde değil en tepedekinden tırnağa şatafat kafasından hemen bugün vazgeçin. Görelim! Yerel halkının saf bir yanı var hala...