Şili'de yapılan bir araştırma Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac'ın Omicron varyantına karşı etkisini gözler önüne serdi.

Papalık Katolik Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın erken dönem sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan bilim insanları, Sinovac'ın geliştirdiği ve Türkiye'de de "Çin aşısı" olarak bilinen ve kullanılan aşının üçüncü dozunun Omicron varyantına karşı etkili olduğunu duyurdu.

Bilim insanları Sinovac'ın iki doz aşısını olanlara verilen üçüncü dozun Omicron varyantına karşı hücresel bağışıklığı harekete geçirdiği kaydedildi.

"T-HÜCRESİNİ ARTIRIYOR"

Millenium İmmünoloji ve İmmüniterapi Enstitüsü'nün yönettiği araştırmayı yürüten Profesör Doktor Alexis Kalergis, Sinovac'ın üçüncü doz aşısı Omicron varyantına karşı bağışıklığı artırıyor. Üçüncü doz aşı Omicron varyantına karşı T-hücresi seviyesini artırıyor" dedi.

Kalergis, "Bu araştırma bize aşının Omicron varyantında bulunan antijenleri barındırdığını gösteriyor. Bu sonuçlar bize T lenfositlerinin Omicron varyantıyla karşılaştığında tehlikeli virüsleri öldürecek gama interferonlarını (bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapı) artırdığını gözler önüne serdi" ifadesini kullandı.

[old_news_related_template title="Omicron varyantına karşı yeni silah ortaya çıktı" desc="Hollanda ve Güney Afrika'da yapılan iki araştırma son dönemde baskın virüs olma yolunda ilerleyen Omicron varyantıyla ilgili dikkat çekici sonuçlara ulaştı." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/31/iecrop/omicron-shutterstock_16_9_1640940874.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/omicron-varyantina-karsi-yeni-silah-ortaya-cikti-6860164/"]

[old_news_related_template title="'İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech aşısı Omicron'a karşı yeterli değil'" desc="Türkiye'de de kullanılan ve kamuoyu tarafından 'Çin aşısı' olarak bilinen Sinovac'ın Covid-19’a karşı geliştirdiği CoronaVac aşısının Omicron’a karşı yeterli koruma sağlamadığına ilişkin yeni bir araştırma daha ortaya çıktı. Buna göre iki doz Sinovac aşısının ardından bir doz BioNTech aşısı da Omicron karşısında yeterince etkili değil." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/31/iecrop/asi-reuters_16_9_1640952855.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/iki-doz-sinovac-ve-bir-doz-biontech-asisi-omicrona-karsi-yeterli-degil-6860656/"]

[old_news_related_template title="Bilimsel araştırma: 3 doz Sinovac aşısı Omicron varyantına karşı korumuyor" desc="Türkiye'de de kullanılan ve kamuoyu tarafından 'Çin aşısı' olarak bilinen Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac isimli corona virüsü aşısının Omicron varyantına karşı etkisini mercek altına alan kapsamlı bir araştırma sonucunda şaşkına çeviren bir sonuç ortaya çıktı." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/23/iecrop/corona-depophotos_16_9_1640251359.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/bilimsel-arastirma-3-doz-sinovac-asisi-omicron-varyantina-karsi-korumuyor-6844088/"]