“Seçime katılım oranının düşüklüğü partimizin oy oranını etkiledi. Mayısta sandığa gidenlerin önemli bir kısmı sandığa gitmedi. Milletin verdiği mesajları doğru okumalıyız. Bu muhasebeyi yapmak görevimizdir” diyen Erdoğan her türlü adımın atılacağının altını çizdi.

Medyamız AKP’de köklü değişim sinyali olarak gördü konuyu.

Yokuş aşağı kopmuş gelen halk kamyonu arkadan çok fena bindirdi iktidara. Çarpan o kamyona ‘ama ben sinyal vermiştim kardeş’ desen kaç yazar?

Bazılarının dediği gibi parti kadrolarından, bakanlardan, yağdanlık kalemşörlerden, maaşlı trollerden, gerçekleri gizleme ustası danışmanlardan, ‘tüü sizin suratınıza’ desen de alkışlayanlar arasından ‘kelle’ alınca düzelir sanıyorsan, inanmadan önce şu iki örneğe bak!

Türk-Alman diplomatik ilişkilerinin 100. yılı dolayısıyla Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier beraberinde kalabalık bir heyetle Türkiye’ye geliyor. İstanbul, Gaziantep ve Ankara’da üç gün geçirecek. Heyette bakanlar da var çok önemli sanatçılar da, Almanya’da iş kurmuş Türk iş insanları da var Alman iş insanları da, Türk belediye başkanları da var Alman politikacılar da.

Fakat Alman heyetinde Steinmeier’in ‘özellikle’ davet ettiği bir isim ve bu ismin iş kolu var ki bak işte burası çok önemli!

O isme gelmeden, ona ve ailesine ilham veren öncüyü anlatayım...

Adı Kadir Nurman. 1972’de Berlin Hayvanat Bahçesi tren istasyonundaki büfede bir devrim yapıp şiş kebaplardaki etleri tabak yerine ekmek arası olarak servis etti. Önce Türk işçiler rağbet gösterdi ama Almanlar da çok sevdi. Berlin dönerinin mucidiydi. 2013 yılında yaşamını yitirdi ama Almanya’da izinden giden en az 150 bin Türk dönerciye ilham kaynağı oldu.

Bugün Almanya’da 18 binden fazla döner dükkanı var. Sadece Berlin’de 1600’den fazla. Merkezi Almanya olan ATDİD kuruldu mesela, Avrupa Türk Dönerciler Birliği! ATDİD’e göre Alman kebap endüstrisindeki 250 şirket AB pazarının yüzde 80’ini tedarik ediyor. Her gün 400 ton et satışa sunuluyor. Yıllık satış miktarı 3.5 milyar euro... Avrupa’yı da ekleyince yıllık 7 milyar euro!

Gelelim Alman Cumhurbaşkanı’nın özel olarak davet ettiği o isme...

Arif Keleş Hisar Döner’in üçüncü kuşak sahibi. Büyükleri Berlin Duvarı’nın yıkıldığı yıl, 1989’da açmış dönerci dükkanını. Berlin’in en ünlülerinden. Hazırlık maçında 3 golle yendiğimiz Alman Milli takımı yenilgiden sonra komple döner siparişi vermiş kendisine. Real Madrid de döner yemiş dükkanında, dünyaca ünlü sanatçılar da.

Arif beyle konuştum, hoş sohbet biri. Dükkanda bir dönem üç kuşak bir arada çalıştıklarını, bizzat cumhurbaşkanı tarafından çağrılmanın onur verici olduğunu, Türkiye’ye gelirken yine Steinmeier’in isteği üzerine burada ikram edilmek üzere yanında 60 kilo döner getireceğini söyledi. Pandemiden sonra ete, elektrik fiyatlarına ve diğer bazı girdilere gelen zamlardan yakındı, “Biz şu anda döneri 6.50 eurodan satmaya direniyoruz” dedi.

Sohbet arasında kendisine bir soru sordum. Anında Türk tipi esnaf gitti Alman disiplini geldi “Bir dakika hesaplamam lazım, şu hesap makinesini alayım” dedi. Sessizlikte hesap yaptı, dönüp sorumu yanıtladı.

Yanıt bizim için önemli, değişim sinyali veren Erdoğan için ise hayati, ama azzz sonra!

İkinci örnek...

Bakkallarla ilgili bir yazı yazmıştım. Telefonum çaldı, açtım. Merhaba Yücel beyciğim diye söze girdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’di. Bilmiyordum kendisi de bir zamanlar mahalle bakkalıymış, teşekkür etmişti yazımdaki bakkal tarifine.

İşte o yılların esnafı, yılların TESK Başkanı Palandöken uzun bayram tatilinin ardından çarpıcı bir tespit yapıp iktidarı uyardı...

“Fiyatlar, otel fiyatları cep yakınca yerli turist yurt dışına yöneldi. Bir taraftan döviz girdimiz artsın, turist kazanalım derken diğer taraftan yerli turisti kaybetmeyelim. 2023’te ülkeden çıkış yapan  sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11.1 artarak 57.7 milyon oldu! Çünkü yüksek döviz kuruna rağmen vatandaşın yurt dışı tatili yurt içindeki tatilden daha uygun hale gelmeye başladı. Yerli turistin yurt dışına çıkarak döviz bırakmasının önüne geçilmeli” dedi.

Alman Cumhurbaşkanı’nın daveti ile 60 kilo dönerle Türkiye’ye gelecek Arif Keleş’e, “60 kiloluk dönerin size maliyeti ne acaba” diye sormuştum. Hesaplayıp “640 euro” dedi.

34 lira 69 kuruş olan euro kuruyla çarpınca 22 bin 201 lira ediyor 60 kilo dönerin maliyeti.

Merak ettim tabi, memlekette bu maliyet ne alemde? Türkiye’nin seçkin döner imalatçısı bir firmayı arayıp maliyeti sordum. İster 10 ister 100 kilo alın bizde aynı, kilosu ‘şimdilik’ 510 lira + yüzde 1 KDV dediler. KDV’si hariç 60 kilonun maliyeti dönerin anavatanında 30 bin 600 lira!

Canım kardeşim bak şimdi... Ulaşım bedava olduğu için bayramdan bayrama sadece Eminönü mahşerine çıkabilen milyonlar hariç tatile gidenlerin memleket yerine daha hesaplı olduğu için yurt dışına kaçtığı, öz be öz Türk dönerinin Almanya’da, Avrupa’da memleketten daha ucuza mal edilip, daha ucuza tüketildiği, ahalinin döner yerine anca ‘boş dürüm’, ‘boş ekmek arası’ yiyebildiği bir yer olduk sayenizde.

Yani sinyalini verdiğiniz kadroların, bakanların, trollerin, yalaka tayfanın tamamını değiştirseniz bile ne sizin ne de bu milletin durumu düzelmez.

Biz bitti demeden bitmez deseniz de sinyali verdi halk, sollayıp geçiyor sizi. Değişimi komple yapacak!