[imza_template desc="İsmail AKDUMAN,Latif SANSÜR" arry="İsmail AKDUMAN,Latif SANSÜR"][/imza_template]

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin tartışma yaratan “Koyun eti ucuz ama kokuyor diye yemiyorlar” sözleri üzerine AKP’nin en çok oy aldığı kentlerden biri olan Samsun’da SÖZCÜ vatandaşlara düşüncelerini sordu. Kentte kasapların önlerinin boş olması ise dikkat çekti.“O UTANMIYOR BEN UTANDIM”

Kazı kazan satarak hayatını kazanan Fatma Erkut, “Nebati bakan mı? Nebati komedyen ya. Çok komik. Olsa da yesek. Ben alamıyorum. Koyun da alamıyorum keçi de alamıyorum,  tavuk da alamıyorum” dedi.  Emekli Hasan Basri Yücel ise, “Adamın asına ben utanıyorum. Yani o utanmıyor ben utanıyorum. Millet tavuk etini bulamıyor kuzu etinin tadına bakacakmış. Ne zaman yedireceğiz ne zaman öğreteceğiz? Bunlar yemiş kafayı” diye konuştu.

“ET DEĞİL SİSTEM KOKUYOR”

Yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı vatandaşların geçinemediğini söyleyen Sedat Çalışkan,  “Et almak kolay değil. Bir emekli için bir asgari ücretli için ete ulaşması çok zor. Ulaşamadığın zamanda kedinin hikayesine dönecek bu iş. Bunlar insanları tamamen yoksulluk sınırına getirdiler. Bir şeyler demesi gerekiyor. Kokuyor, işte koyun eti kokuyor. Ne kokacak? Sistem koktuğu için böyle oluyor çıkış yolu arıyorlar. Bunlar bu sistemi  tam anlamıyla hayata geçiremediler ve her şeyi birbirine kattılar. Bir sürü bahane bulacaklar. Kısaca herkes enkaz altında bıraktılar” ifadelerini kullandı.

“BULSAK YİYECEĞİZ BULAMIYORUZ”

Emekli Mehmet Sarı da, “Biz bulamıyoruz ki. Bulsak, koksa da yiyeceği kokmasa da yiyeceğiz. Koyun etini bulamıyoruz ki öbürünü de bulamıyoruz zaten. 300 lira olmuş kıyma. Nasıl olacak? O en güzel antrikotları yiyor, pirzolaları yiyor gerisi hava yesin” dedi.  Esnaf Seçkin Nohut ise, “Daha önce de et alamayan kıyma alamayanlara bir tane partili demedi mi ki ben koyunu tam alıyorum. Millet de öyle alsın demedi mi ? Milletle dalga geçmeyi bıraksınlar artık” diye konuştu. Esnaf olan Aykut Aykanat da, “Böyle bir yalan nasıl uydurabilir? Ne diyeyim ne söyleyeyim. Koyun eti kokuyor diye yenmiyormuş. İnsanların parası yok almaya. Nasıl olacak, nasıl alacak? İnsanlar kasabın önünden geçemiyorlar. Onların kazançları belli değil etin kaç para olduğunu bile bilmiyorlar” şeklinde konuştu.

 

"KOKTUĞUNDAN DOLAYI DEĞİL, ALAMADIĞINDAN... " 

Nebati'nin sözlerini Aydın'da da vatandaşlara sorduk. İşte vatandaşın Nebati'ye yanıtları:

İnsanların et alamayacak duruma geldiğini söyleyen bir vatandaş, "Koyun etini koktuğundan dolayı değil, koyun etini alamadığı için yiyemiyor millet. Önümüzde bayram var. 'Kurban alabilecek miyiz' düşüncesinde herkes. Artık et de alamıyoruz." dedi.

"ÇİTÇİYİ DESTEKLERSEN HER ŞEYİN FİYATINI DÜŞÜREBİLİRSİN"

Et fiyatlarının iki yıl önce inekler kesildiği ve üreme durduğu için arttığını söyleyen Üretici Ramazan Kaplan koyun eti tartışmasının, koyun kesiminin teşvik edilmesinin yanlış olduğunu belirterek, “Koyunun kesilmesi yanlış. Koyun kesildiği zaman üreme nasıl olacak? Hükümet olarak iki yıl önce inekleri kestirdiler, etin fiyatı 300’e çıktı. Çünkü üreme durdu. Koyun kesilmez, kesilecek olan koçtur. O da yılda bir olan kurban bayramlarında yeterince kesiliyor. Etin fiyatı maliyetlerinin yükselmesi yem ve giderlerle alakalı. Çiftçiyi desteklersen her şeyin fiyatını düşürebilirsin. Biz tarım ülkesiyiz. Bir çuval yem olmuş 450 lira, elektrik giderleri almış başını gidiyor. Çiftçi desteklense, fiyatlar düşse, çiftçinin önü açılsa her şeyin fiyatı düşer” diyerek Bakan Nebati’nin ifadelerini eleştirdi.

KASAP DA DERTLİ

İnsanların et tercihinin kalmadığını, başka çaresinin kalmadığını belirten kasap Fuat Doğa da koyunun kendine has aromasına dikkat çekti. Doğa, “Koyunun aroması daha yüksektir. Tavuk etinin, dana etinin aroması olduğu gibi koyun etinin de kendine has aroması var. İnsanlar koyunu da tercih edecek, yiyecek, başka çaresi  kalmadı. Çünkü alım gücü düştü. Alım gücünün olmadığı yerde insanlar arayış içine giriyor” şeklinde konuştu.

BAKAN NEBATİ NE DEMİŞTİ?

Dün iftar sonrası bir TV kanalının canlı yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kırmızı et konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yem fiyatlarının armasından kaynaklı etle ilgili bir takım problemler yaşanmış oldu. Ama şu an toplumda damak değişti. Şu anda koyun eti çok ucuz dana etine göre ama koyun etini yemiyor. Hâlbuki Türkiye’deki yapı koyun üretimine yönelik bir coğrafyada yaşıyoruz ama biz damağı dana etine çevirdik.

Koyun etini çocuklarımız yemiyor. Kokusundan rahatsız oluyorlar. Buna yönelik olarak da adınlar atılması lazım. Biraz koyun etinin de teşvik edilmesi, koyun etinin de kullanılabilir bir damağa dönüşümünü gerçekleştirmemiz lazım.

Aradaki fiyatların yükselmesinde sürekli aslında bir suçlu aramaktan ziyade bu işlerin belli bir plan çerçevesi içerisinde yapılmış olması, kamunun gerektiğinde elini taşın altına koyması noktasında çekinmemesi gerekir.”