İktidar her seçimden önce içilecek kalitede petrol bulur, rezervi dünyaya yetecek doğal gaz, altın, bor keşfederdi. Dünya liderimiz ayrı, enerji bakanları ayrı petrol bulur, İçişleri bakanı Süleyman Soylu bile “Gabar’da bulunan petrol işlemeden koyduğunuz (çıktığı gibi arabaya koy demek istiyor) zaman bile sonuç elde edebileceğiniz kaliteye sahip” diyerek ekstradan petrol çıkarırdı!

Fakat ‘bir şeyler oluyor’ memlekette!

31 Mart’tan hırpalanmış ve de ikinci parti olarak çıkan AKP’nin Enerji bakanı hayırlara vesile olsun müjdeyi seçimden bir ay sonra verdi bu defa... Karadeniz’de doğal gazın ardından petrolün ‘P’sinin göründüğüne dikkat çekip “Sakarya Gaz Sahası’nın güneyinde petrol emaresi var. Sinop, Trabzon ve Rize açıklarında da petrol lokasyonları belirledik” dedi.

Bulunan petrolün kalitesini eski içişleri bakanı bir ara izah eder artık!

*

CHP lideri seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu istemiş, Çankaya Köşkü’nü arzu ederiz, orası olmazsa Meclis, orası da uygun bulunmazsa AKP Genel Merkezi’ne gideriz demişti. Nihayet dün Erdoğan Özgür Özel’i ‘özel koltuk düzeni ile’ AKP merkezinde kabul etti.

İkinci emare işte bu kabulden önce CHP kanadından geldi...

Görüşmeye ilişkin MYK üyelerinden, PM üyelerinden, milletvekillerinden, belediye başkanlarından ve il başkanlarından önerileri alan Özel son olarak CHP’nin eski genel başkanları Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu tek tek aradı. Randevu ile ilgili fikirlerini aldı.

22 yıl sonra AKP’yi sallayan, 31 Mart’tan birinci parti çıkan, büyük şehir belediyelerinin çoğunu kazanan, halkın kendisine ‘iktidara hazır ol’ dediği CHP için, memleketin geldiği durumun baş sorumlusu Erdoğan’la istişare etmek her şeyden önemliydi herhalde!

*

2018 yılından itibaren Türk tipi başkanlık sistemine geçilmiş, tüm kurum, kuruluşlar ve yürütme görevi komple Erdoğan’a verilmişti. Ama bu sınırsız yetkiye rağmen Erdoğan danışmadan bir adım bile atmadı(!) Hatta 2019’da ulus ve devlete hizmeti olmuş bilgi ve birikim sahibi kişilerin deneyimlerinden yararlanmak amacıyla CYİK’i (Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu) kurdu.

AKP’nin eski TBMM başkanlarından Köksal Toptan’ı, Mehmet Ali Şahin’i, Cemil Çiçek’i, laiklik anayasada yer almamalı diyen, Atatürk’ün ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü Meclis’ten kaldırtan İsmail Kahraman’ı, Bülent Arınç’ı ve Yıldırım Akbulut’u üye yaptı.

Fakat 2020’de sağda solda bilgi birikimini aktaran Arınç ile dünya liderinin arasına kara kedi girdi, Arınç bastı istifayı. Akbulut 2021’de vefat etti. Boşalan üyeliklere iki yıl sonra son başbakan Binali Yıldırım, Mustafa Şentop ve İsmet Yılmaz getirildi.

Takviye birikimle daha fazla istişare beklenirken 2023’te CYİK’i bir kez bile toplamadı Erdoğan. İstişare edilecek bir durum kalmamıştı sanırım!

Oysa 2019’da üç, 2020’de altı, 2021’de beş, 2022’de iki olmak üzere 16 kez kurulu toplayıp akıl danışmıştı.

2023’ü istişaresiz geçiren dünya lideri, bu yıl yaşanan seçim hezimetinin ardından ilk iş CYİK’i göreve çağırdı. Masadaki toplam tecrübe 500 yıl falandı. 1 Mayıs’ta İstanbul’da kıyamet kopar, işçiler, emekliler, sendikalar ve CHP güvenlik ordusu tarafından püskürtülürken onlar Çankaya Köşkü’nde harıl harıl istişare etti.

Toplantı sonunda açıklama yapıldı: Türkiye’nin önünde seçimsiz 4 yıllık zaman var. Bu siyaset, yönetim, dış politika ve diğer alanlar için fırsatlar barındırıyor!

Açıklama gayet açıktı, seçimden yenik çıksak da durmak yok, yola bildiğimiz gibi devam!

*

AKP alamadığı oylardan sonra kafaya göre takılmayı bırakıp aniden demokrat oldu CYİK, CHP kim varsa istişareye başladı. CHP ise aldığı oylardan ders çıkarmak şöyle dursun, elde hediye ilk iş saray randevusuna koştu, hazırlanan sorun dosyasını daha düne kadar ‘asıl sorun sensin’ dedikleri Erdoğan’a verdi.

Kavuşmanın heyecanından gözlerden kaçtı sanırım, dün asıl ilginçlik CHP heyetinin AKP merkezine gelişinde yaşandı...

Bir gün önce Türkiye’nin birinci partisinin liderini, 16 milyonluk İstanbul’un belediye başkanını İstanbul’da yürütmeyen, ‘şuradan şuraya adım atamazsınız’ diyen polis, Özgür Özel dünya lideri ile randevusuna geç kalmasın diye eskortluk yapıp yol açtı iyi mi!

Emareler böyle... Seçimsiz geçecek dört yıl vatana millete hayırlı olsun.