İbrahim Kalın ve Jake Sullivan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilişkileri başta olmak üzere Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Afganistan, Yukarı Karabağ, COVID-19 ve uluslararası iklim rejimi konuları ele alındı.

Büyükelçi Kalın, göreve yeni başlayan Sullivan'a tebriklerini iletti. Görüşmede, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi, her konuda yakın temasta olunması ve  yapıcı bir işbirliği için diyalog kanallarının etkin kullanılmasının gereği vurgulandı. COVID-19 ile mücadelede küresel işbirliği ve dayanışmanın önemine işaret edildi.

Suriye ve Libyada siyasi çözüm sürecinin güçlendirilmesi konularında mutabık kalınan görüşmede, her türlü terör gruplarına karşı etkin ve ortak mücadele yürütülmesi ihtiyacının altı çizildi.

DOĞU AKDENİZ DE ELE ALINDI

İdlib'deki son durumun gündeme geldiği görüşmede yeni bir mülteci dalgasının bölgede yaratacağı istikrarsızlık ve insani krize karşı somut ve ivedi önlemlere ihtiyaç duyulduğu konuşuldu.

Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleşen görüşmelerin Doğu Akdeniz'de barış ve istikrara katkı sağlama beklentisi dile getirildi. Türkiye'nin ABD'nin Paris Anlaşması'na (COP21) geri dönüş kararını memnuniyetle karşıladığı ve iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası dayanışmanın elzem olduğu belirtildi.

Görüşmenin sonunda S-400, F-35, ve terör örgütü PYD-YPG gibi iki ülke arasında anlaşmazlık alanı olan konuların yeni bir perspektifle çözüme kavuşturulması için ortak çaba sarf edilmesi gerektiği ifade edildi.

Görüşmede iki müttefik ülkenin yeni dönemde güçlü, sürdürülebilir ve yapıcı bir ilişki modeli ortaya koyması beklentisi ifade edildi. NATO ittifakının güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlayacak adımların atılması yönünde fikir birliğine varıldı. DHA

[old_news_related_template title="ABD'de FBI ajanları vurularak öldürüldü" desc="ABD’nin Florida eyaletinde çıkan silahlı çatışmada 2 FBI ajanı hayatını kaybederken, 3 FBI ajanı ise yaralandı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/02/02/iecrop/fbi-reuters_16_9_1612284392.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/abdde-fbi-ajanlari-vurularak-olduruldu-6240392/"]