Röportaj: Nilay Örnek - nilayornek@sozcu.com.tr

O dünyada ‘rock roll masözü’ olarak tanınıyor ama sporculardan aktrislere, devlet başkanlarından işadamlarına, Türkiye dahil dünyanın her yerinden ‘yüksek profilli’ müşterileri var. Yalnız Dorothy Stein yani nam-ı diğer Dr Dot’un özelliği o masajı ‘ısırarak’ yapması O bir iş kadını. CNN’den The Observer’a, FHM’den New York Times’a onlarca yerde haber olmuş biri.

dot-ic

 

15 yaşından bu yana çalışıyor, 22 yıldır da para kazanıyor. Dünyanın dörtbir yanında sayısı 1000’i aşkın çalışanı var. Reklamlarda oynuyor, kendi adına ürünler çıkarıyor. İnsanlar onu ‘rahatlatıcı’, ‘dert giderici’, ‘yük alıcı’, ‘günü kurtarıcı’ olarak görüyor. Güzel bir kadın. Doğum yılını vermese inanmam ama 49 yaşında ve değim yerinde ise ‘taş gibi’. Bir site A’dan Z’ye müşterilerini alfabetik listeyle sıralamış; Nick Cave’den Mick Jagger’a, Sting’den Eminem’e, Justin Timberlake’den Bruce Willis’e, Suudi Arabistan Prensi’nden Gürcistan Devlet Başkanı’na o kadar çok isim var ki…

dot-in-door-way

‘ANTİ DR. DOT’LAR DA VAR’

Tabii hayranı olduğu kadar, hakkında açılmış ‘anti’ Facebook sayfaları da mevcut. Bazıları hayranı oldukları grup ya da kişilere bu kadar yakın olan bir güzel kadını pek de çekici bulmayabiliyor! Peki bu kadın yani Dorothy Stein yani nam-ı diğer Dr Dot ne iş yapıyor? O masaj yapıyor. Ama özelliği ‘ısırarak masaj yapıyor’ olması! Hem de hep ‘yüksek profilli’ müşterilere… Hippi anne babayla geçen bir çocukluk, farklı bir masajdaki yeteneği ve müzisyenlere hayranlığı onun hayatında bambaşka yollar açmış. Birazdan okuyacaksınız; masaj yaparak 1983’ten 1994’e 3 bin 500’ün üzerinde konser izlemiş. İlk masajı Def Leppard’a imiş. Rolling Stones basçısı Charlie Watts ise 1994 yılıda ona ücret ödeyen ilk müzisyen olmuş. Sonrasından profesyonel bir eğitim ve sertifikalarını da almış.

SAHNE ARKASI MI, OTEL Mİ?

Şimdi 1000’i aşkın çalışanı ile dünyanın her yerinde hizmet veriyor; üstelik internet sitesinden ‘sahne arkası, otel, ev ya da ofis’ seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz! İnternet sitesinin kendisi de ilginç, ‘sık sorulan sorular ve yanıtları’ bölümünde “Niye Dr. Dot ile direk iletişim kuramıyorum?” sorusuna “Bu kadının çocuklarını beslemesi gerektiği zamanlar da oluyor. Ve maalesef hayatta hiçbir şey bedava değil” gibi yanıtlar verebiliyor. “Dr. Dot kızları erotik masaj yapıyor mu?” sorusuna yanıtı ise “Bu cehennemde kar topu bulmandan bile zor; zilyon sayıda insan bunu yapıyor ama burada değil” oluyor…

TÜRK İŞADAMLARINI DA ISIRDI!

Ben onu “Kanye West yine adından konuşturacak bir iş yaptı, sırtını ısıttı” haberlerinde gördüm de araştırdım; Türk işadamları dahil yüzlerce insanı ısırdığını da böylece öğrendim. İnternete bakıyorum seksi mesajlar ve pozlar veriyor. FHM onunla hemşire kılığında bir röportaj yapmış ki vay, vay, vay. “Müzisyenlerin güçlü masaja ihtiyacı olur. Biz masajın pitbullarıyız” gibi harika cümleleri var (Gülücük) Ama siz onunla iletişime geçince baya mesafeli, baya ‘iş insanı’! Hani şu hayatımda en çok ön yazışma yaptığım, pazarlıklar ettiğim röportajlardan biri oldu onu söyleyeyim!

Eva_Longoria_Dot

Öncelikle mesleğinizi bize biraz açsanız…

Derin doku masajı yapıyorum. Müşterilerimin söylediği o ki, şifalı ellerim var. Ağırlıklı olarak müşterilerim ünlü isimler. Çok ünlü rock ya da pop yıldızları, aktör ve aktrisler, profesyonel atletler, sporcular. Hepsi bana gelirler ancak benim özel masajımı istemiyorlarsa eğer, dünyanın dörtbir yanında şubelerimden birinde uzmanlarımdan hizmet alabilirler. Masaj, akupunktur, yoga ve spa uzmanlarımız, masör ve masözlerimiz var. Dünya çapında 1000 çalışan!

Peki nasıl bu hale geldi; dişlerle masaj yapmayı keşiften bu kadar ünlü olmaya…

Aileme masaj yapmaya 5 yaşımdayken başladım. Anne ve babam onlara masaj yapmamı, özellikle de sırtlarında yürümemi isterlerdi. Annem ellerimi güçlü bulmadığı için ısırmamı istiyordu ve bu işte iyileştim. Bu arada ailem beni çok sık konsere götürürdü, neredeyse haftada bir konserlerdeydik. Yani hayatım müzik ve masaj etrafında geçti. Ailem boşandığında beni de pek konsere götürmez oldular ki ben de konserlere ‘sızıyordum’. Sonra sanatçılara ücretsiz masaj karşılığında bilet alma fikri belirdi zihnimde. Bu teklifimi ilk 1982 yılında Def Leppard kabul etti ki, onlar hâlâ benim iyi müşterim. Ve sonra ünüm ağızdan ağıza yayıldı ve bugüne geldik.

dot-sli

Şimdi baya gelişmiş bir sisteminiz var anladığım. http://www.drdot.com/ adresli siteden insanlar lokasyonlarını belirterek ya da ülke, şehir seçerek masaj talep edebiliyor. Bunu nasıl yapıyorsunuz, kaç çalışanınız olabilir ki?

Ben herkese masaj yapamaz hale gelince birilerini işe aldım; onlara Dotbots’lar diyorum. Robotlar gibi (Gülüyor) Katar’dan Avustralya’ya, Brezilya’dan Kanada’ya, ABD’den Avrupa’ya artık 1000’i aşkın sayıda ‘dotbot’ var. Dotbot olmak isteyen herkesin bu işle ilgili lisansı, diploması ve en az bir yıl çalışması olmak zorunda. Herkesin birebir yeteneğini görmem şart!

‘ENSENİZ NEDEN O KADAR SERT’

Mikheil Saakashvili masajı ve sonrasında olanlar baya olaylıydı? Böyle başka hikâyeler var mı?

Tam ne demek istediğinizi bilmiyorum ama eğer erkeklerin tahrik olmasından bahsediyorsanız, bu hep olabiliyor. Doğal. Ama üzerlerinde bir örtü oluyor, yakınlık da söz konusu değil. (Aslında kastım şu idi… Stein, bloğunda, Saakaşvili’ye, Rusya-Gürcistan savaşından hemen önce masaj yaptığını anlatıp "Saakaşvili’ye, ’Sayın Başkan, enseniz çok sert’ dedim. Bana, ’Çünkü Rusya üstünde oturuyor’ cevabını verdi" yazında baya olay olmuştu! Saakaşvili’yi ‘dünyanın en yakışıklı cumhurbaşkanı’ ve ‘favori müşterisi’ olarak tanımlayan Stein’in yazdıkları muhalefet tarafından kullanıldı. Stein’ın Saakaşvili ile çektirdiği fotoğrafı poster olarak bastıran Gürcü muhalefet, ünlü masözün Almanya’dan Gürcistan’a özel uçakla getirilmesini eleştirdi.

Heidi_Klum_DrDot

Başka politikacılara da masaj yaptınız mı?

Hayatımın yarısını Almanya’da geçirdiğim için pek çok Alman politikacıya masaj yaptım. Politika çok sıkıcı, hepsi yalan söylüyor ve onları ciddiye alamıyorum açıkçası. Ama Donald Trump’a masaj yapmak isterim. Adamın tarzını seviyorum. Biraz doğruları söylemek iyi olabilir.

Adam baya ırkçı falan ama…

İstersen o yanıtı atabilirsin o zaman.

İKİNCİ ‘ESKİ’ EŞİ TÜRK AMA… İkinci eşiniz Türk mü gerçekten?

Evet, ikinci eski kocam Türktü. Ancak Green Card posta kutusuna düşer düşmez değişti nedense! Üzücü bir hikâye. Açıkçası kendimi Yeşil Kart için kullanılmış hissediyorum. Şimdilerde etrafımda dolaşıyor ancak 1.5 yıl ABD’de benden ve bebekten uzak eğlendikten sonra bir anlamı yok. Güvenmekte güçlük çekiyorum tekrar.

Katy_Perry-_DrDot

Türkiye’den müşterileriniz var mı?

Berlin’de özellikle çok fazla Türk işadamı ve kadınına hizmet verdim. New York’ta da öyle. Pek çok meslekten insan var ama hiçbir Türk sanatçıya masaj yapmadım. Zaten sadece Tarkan’ı tanıyorum. Ve maalesef biraz Türkçe konuşabiliyorum ama yeterli değil.

Peki internet sitenize bakarsak dünyanın pek çok ülkesinde terapist gösteriyorsunuz, bunlar arasında niye Türkiye yok?

Çünkü Türkiye’den başvuru olması lazım ve benim de o kişiyi denemem, görmem gerekli. Böyle bir şey uzaklık nedeniyle zor oluyor. Bunun yanı sıra bugüne kadar başvuran Türkler’in İngilizceleri yeterli değildi. Çünkü müşterilerim ağırlıklı olarak Almanca, İngilizce ve İspanyolca konuşuyor. Tabii Türkiye’den çılgın bir masaj isteği de yok; ünlü müşterilerim zaten belli isimler ve gerektiğinde mesaj atıyorlar. (Biz yazıştığımız sırada Türkiye’den, baya deneyimli ve İngilizce bilen bir masör’den ona çalışma teklifi gitti.)

Size ‘Dr. DOT’ ismini veren kişi Frank Zappa değil mi, neden?

Dot, Dorothy’nin kısaltılmışı. Herkes de tıpkı büyük annem gibi beni Dot diye çağırır. Ben 1988 yılında Frank Zappa’ya masaj yapıyordum. Tüm turneleri boyunca o ve ekibiyle birlikteydim ve onlara masaj yaptım. Frank de onları iyileştirdiğimi söylüyor ve beni Dr. Dot adıyla çağırıyordu. Sağolsun Frank ben de bu ismi tuttum.

Peki siz hangi tür müzikten hoşlanıyorsunuz?

Klasik rock and roll’un hastasıyım. The Beatles, Jimi Hendrix, Frank Zappa, Led Zeppelin, Rolling Stones favorilerim. Ama funk ve blues da severim. Huzur içinde yatsın Prince ve BB King, John Lee Hooker, Stevie Wonder, Michael Jackson ve tabii ki Motown.

“Ona kesinlikle masaj yapmam” diyeceğiniz kişi kim?

Kesinlikle Halle Berry. Kesinlikle fanatiği değilim yani! Sürekli drama yaratan, bir sorun çözüldüğünde kendine başka sorun bulan problemli biri, bundan hoşlanmıyorum. (Birinin bana Halle Berry’yi şikâyet etmesi her gün olmuyor tabii (Gülüyor)

Mariah Carey, Dot

Masaj yaparken özellikle nereleri ısırıyorsunuz?

Genellikle sırt bölgesini. Ama bazen kalfları yani bacağın aşağı tarafını da ısırmam gerekebiliyor. Bazı müşterilerim bunu da denemek ister…

BEDELİ NE? Söylemeniz sorun olmazsa bu pahalı bir deneyim mi?

Ücretimiz kesinlikle pahalı değil. Saatliği 150 euro’dan başlar ve artar. Masajı ben yapıyorsam da 200 euro ve artar. Gece yarısından sonra ise 50 euro, dolar ya da pound; nerede olduğuma göre değişiyor, ek ücretim.

Peki bu işi yapan başkaları da var mı?

Dünyada sadece ben ve ekibim bunu yapıyor. Ben bu işe küçük bir kızken başladım. 1967 doğumluyum, 4-5 yaşından beri bu işteyim. Profesyonel olarak da 1971 yılından beri bu işi yapıyorum.

Maroon_5_and_dot

Masaj işinden pek Anlamadığım için soruyorum, en ilginç masaj yöntemi nedir?

Ben çok emin olarak söyleyebilirim ki ısırma işi en ilginci.

Fotoğraflarınız bana baya güzel bir kadın olduğunuzu söylüyor, bu dezavantaj mı, avantaj mı?

Çok bıçak sırtı bir şey; iki yönü de var. İnsanlar sağlıklı, fit, tatlı, temiz, iyi görünümlü, canlı, heyecanlı birine masaj yaptırmayı istiyorlar. Bu iyi ve normal yanı. Ama tabii erkeklere de çokça masaj yapıyorum. Ve  çok seksi görünüyorsan erkekler bir şeyler ummaya ve hayal dünyalarını çalıştırmaya başlıyorlar. Fakaaaattt… Benimle tanışan kısa süre içinde anlar ki, çok güçlü, çivi gibi bir New Yorklu kadınım. Kimse benden bi b.k alamaz. Beni işim dışında bir şey yapmaya hayatta ikna edemez.

Dr. Dot’un müşterilerinden ‘bir kısmının’ alfabetik olarak listesi…

A: 60ft. Dolls , “Matt and Kim”, 2Cellos, 30 seconds to Mars/Jared Leto, 38 Special, A Day to Remember, A Flock of Seagulls, A Perfect Circle, AC/DC, Actor Johnny Lee Miller, Actress/Model Michele Hicks, Adam And The Ants, Adam F., Meldrum, Adelitas Way, Adrian Belew, Aerosmith, Against Me!, Alabama Shakes, Alanis Morissette, Alba Basketball Team, Alice Cooper, Alice in Chains, Alkaline Trio, All American Rejects, All American Rejects, All that Remains, America, Amon Amarth, Andrew Strong, Angels and Airwaves, Anita Pointer, Anthrax, Tower Of Power, Anuschka, Arcade Fire, As I Lay Dying, Ash, Audioweb,

Motor-Heads Lemmy ve Dot

B: Backstreet Boys, Bad Religion, Bayside, Beatsteaks, Big Bang, Big Gigantic, Billy Idol Band, Biohazard, Black Eyed Peas, Black Flag, Black Jacket Symphony, Black Uhuru, Blake Shelton, Bleeding Through, Blink 182, Blondie, Pantera, Blue Man Group, Blue October, Blur, Bob Geldof, Bob Seger, Bon Iver, Bon Jovi, Bowling for Soup, Boys 2 Men, Boys Like Girls, Brand New, Brian Wolk, Bring Me the Horizon, British Bulldog, Broilers, Broken Social Scene, Bruce Springsteen, Bruce Willis, Bryan Ferry Band, Buckcherry, Bullet for my Valentine, Bush, Busta Rhymes, Butthole Surfers, C: Calvin Russell, Cannibal Corpse, Carlos Santana, Carly Rae Jepsen, Carrie Underwood, Cast, Catatonia, Chace Crawford (Gossip Girl), Chee Weez, Childish Gimbino, Chimaira, Paramore, Chixx, Chris Botti, Chris Brown, Chris Cornell, Chris Jagger, Chris Noth (Mr. Big), Chris Tomlin, Cinderella, Circa Survive, Clap Your Hands Say Yeah, Cobra Starship, Coheed and Cambria, Colbie Caillat, Cold War Kids, Connells, Constantine Maroulis, Courtney Love + Hole, Cradle of Filth, Cranberries, Credit to the Nation, Creed, Crossfade, Cucumber Men, Cypress Hill,

Nathan-East ve Dot

D: D Generation, Daniela Noack, Darius Rucker, Dark Star Orchestra, Datsik, Daughtry, Dave Gahan, Dave Koz, Dave Navaro, Dave Navarro, David Banegas, David Bowie Band, David Byrne, Debbie Harry, Def Leppard, Deftones, Deichkind, Delain, Delicious, Depeche Mode, Dereks Trucks Band, Dethklok, Devil Driver, Devin Townsend, Devo, Devotchka, Diana Krall, Die Ärzte, Die Happy, Dierks Bentley, Dierks Bentley, Dimmu Borgir, Dirty Deeds, Dirty Heads, Disco Biscuits, Disturbed, DJ Ashba, Don Henley, Down, Doyle Bramhall, Dread Zeppelin, Dream Theater, Dropkick Murphys, Duran Duran, Dweezil Zappa,

Placebo-Brain-Dot-ve Stev

E: Eagles, Eagles of Death Metal, Edens Edge, Egypt Central, Elbow, Of Montreal, Eminem, Empire of the Sun, English Beat, Enrique Iglesias, Eric Clapton, Eric Johnson, Eros Ramazzotti, Escape the Fate, Esther Schweins, Everlast, Explosions in the Sky, Extreme, Eyehategod, F: Fabulous and Pusha T, Faithless, Far From Finished, Feist, Finesse, Scarfo, Fish, Five Finger Death Punch, Flobots, Flogging Molly, Foo Fighters, Foreigner, Foster the People, Frank Turner and the Sleeping Souls, Frank Zappa and Band, Fugees, Further, G: G Love & Special Sauce, Gabriel Iglesias, Garbage, Gavin DeGraw, Gavin Rossdale, George Clinton, Georgia Satellites, Ghoul, Seether, Ginger Baker, Gipsy Kings, Godsmack, Gogol Bordello, Gojira, Good Charlotte, Gorillaz, Grace Potter and the Nocturnals, Grateful Dead, Green Day, Gregg Allman, Greyson Chance and Cody Simpson, Grizzly Bear, Guano Apes, Guildo Horn, Ramones, Guns and Roses, Guns N’ Roses, Gwar, H: Halestorm, Hans Klok, Hanson, Happy Mondays, Harry Connick Jr., Hatebreed, Hayden, Heather Nova, Hed (p), Hellyeah, Henry Rollins, Herbert Grönemeyer, Herbert Grönemeyer, Herbie Hancock, Hinder, Hothouse Flowers, Howie Day,

Roger-waters-ve Dot

I: Ice T, Iced Earth, Iggy Pop’s Band, Impractical Jokers, Incubus, Inspiral Carpets, Iration, Iron Maiden, J: Jack Black, James L. Dolan, Jason Aldean, Jason Bonham, Jason Mraz, Jay-Z, Jeff Beck, Jeff Healy Band, Jesse McCartney, Jesus Culture, Jesus Jones, Jet, B-52s, Jet Li, Jim Norton (comedian), Jimmie Vaughan, Joe Cocker, Joe Jackson, Joe Satriani, Joe Strummer, Joe Walsh, Johannes B. Kerner, John Legend, John Wetton, Jonas Brothers, Josh Groban, Judas Priest, Juliette Lewis, Justin Bieber, Justin Timberlake, K: K.D. Lang, Kanye West, Kari Jobe, Katy Perry, Ke$ha, Keith Sweat Band, Keller Williams, Kelly Clarkson, Kendrick Lamar, Kid Rock, Kill Devil Hill, Killer Barbies, Kim Raver of Lipstick Jungle + 24, Kinky Machine, Kiss, Kool and the Gang, Kosha Dillz, Kottonmouth Kings, Krokus, Kylie Minouge, L: Lady Gaga, Lauryn Hill, Leningrad Cowboys, Lenny Kravitz Band, Lightning Seeds, Limp Bizkit, Lisa Marie, Livan, Orianthi, LMFAO, Lucy Spraggan, Luke Bryan, Lynyrd Skynyrd, M: M83, Machine Head, Madness, Manchester Orchestra, Manfred Mann’s Earth Band, Manic Street Preachers, Mariah Carey, Marilyn Manson, Mark Knopfler, Maroon 5, Mat Kearney, Matisyahu, Matt Nathanson, Matthias Wissmann, Meat Puppets, Meatloaf, Megadeth, Mercy Mercedes, MGMT, Michael Jackson Band, Michael Monroe, Michael West (musician), Middlemen, Mikheil Saakashvili (President of the country Georgia), Mimosa, Mimosa, Mitch Mitchell (of Jimi Hendrix Experience), Modern Talking, Monster Magnet, Monta Ellis NBA Dallas Mavericks, Moon Taxi, Mötley Crüe, Motörhead, Mudvayne, Murder City Devils, My Darkest Nights, My Morning Jacket,

Simon_Cowell_Dot

N: N Sync, Napoleon Murphy Brock, Nashville Pussy, Nathan East, Natty, New Found Glory, New Kids on the Block, Nick Cave, Nickelback, Nightwish, Nils Frewerth, Runrig, Nine Inch Nails, Nneka, Noel Gallagher’s High Flying Birds, Nofx, Sick Puppies, Norbert Blüm, Northside, O: Oasis, Odd Future, Odd Future, Offspring, OK GO, One Republic, Opeth, Overtones, P: Panic! at the Disco, Papa Roach, Paris Hilton, Parov Stelar Band, Pat Benatar, Paul Weller, Pennyroyals, Pennywise, Pepper, Perfume, Peter Bond, Peter Criss, Peter Wolf, Phantogram, Pharrell Williams, Phish, Pierce the Veil, Pixies, PJ Harvey, Placebo, Plain White T’s, Poison, Powderfinger, Pretty Lights, Primal Scream, Prince of Saudi Arabia’s gang, Prinz Ferfried von Hohenzollern, Project Object, Protest the Hero, Psychedelic Furs, Pulp, Q: Queens Of The Stone Age, R: R. Kelly, Rainbow, Rammstein, Randy Montana, Rascal Flatts, Ratdog, Ratt, Ray Cokes of MTV, Ray LaMontagne, Red Hot Chili Peppers, Redlight King, Reel Big Fish, Rehab, Rick RO$$ , Rihanna, Rise Against, Rival Sons, Rob Zombie, Robbie Williams Band, Robert Plant, Roger Waters, Rolling Stones, Ronan Keating, Rosenstolz, Rusko, Russell Crowe, Ryan Adams,

Steven-Tyler-ve-Dot

S: Sade, Salvia, Sarah Evans, Satyricon, Saving Abel, Scarlet Fever, Seal, Sevendust, Shakira, Sheila E., Sheryl Crow, Shinedown, Sick of it all, Sigur Ros, Silversun Pickups, Simon Cowell (American Idol/X-factor), Simple Minds, Simple Plan, Simply Red, Sinead O’Connor, Sixto Rodriguez, Sixx: AM, Skinlab, Skrillex, Skunk Anansie, Slash, Sleigh Bells, Slightly Stoopid, Slipknot, Slunt, Smoking Guns (WWF), Social Distortion, Sonata Arctica, Sonic Youth, Soulfly, Spiritualized, Squeeze, Staind, Steely Dan, Stefan Raab, Stephen Baldwin, Stephen Stills and the Rides, Stereophonics, Steve Miller Band, Steve Vai, Stevie Nicks, Stevie Nicks, Stevie Wonder, Sting, Stone Roses, Stone Temple Pilots, Street Sweeper Social Club, STS9, Sublime, Suicide Girls, Sum 41, Sun Ra Arkestra, Super Furry Animals, Supertramp, T: Taking Back Sunday, Tears for Fears, Tenacious D, Terry Bozzio, Tesla, Testament, The 4 Of Us, The Alarm, The Answer, The Arctic Monkeys, The Bizarre World of Devin Townsend, The Black Crowes, The Black Veins, The Bloodhound Gang, The Blushing Brides, The Calling, Cavo, The Cars, The Charlatans, The Clash, The Commitments, The Coral, The Dead Weather, The Expendables, The Explosion, The Feeling, The Fray, The Go-Go’s, The Greenhornes, The Hard Lessons, The Hives, The Killers, The Like, The Mighty Stef, The Minutes, The Misfits, The Monkees, The Muffin Men, The Pogues, The Romantics, The Script, The Shins, The Streets, The Supervillains, The Undertaker (WWF), The Wailers, The Who, The Wiggles, The Wombats, Them Crooked Vultures, Theory of a Dead Man, Theory of a Dead Man, They might be giants, Thin Lizzy, Third Eye Blind, Three 6 Mafia, Thrice, Tin Machine, Tokyo Police Club, Tom Tom Club, Tommy Emmanuel, Toni Braxton Band, Tortoise, Tracy Boyd, Trans Siberian Orchestra, Travis, Tribal Seeds, Truck Stop, TV on the Radio, Twisted Wheel, Tyler the Creator, Type-O-Negative,

Sting

U: UB40, Umphrey’s McGee, Uncle Sid, Underoath, Uriah Heep, V: Vampire Weekend, Van Halen, Van Morrison, Velvet Revolver, Venrez, Vera am Mittag, Victor Wooten, Victoria Justice, Vin Diesel, Vinnie Colaiuta, W: We are the Fallen, Ween, D-12, Weezer, Whitesnake, Whitney Houston Band, Within Temptation, Wiz Khalifa, Y: Yared Dibaba, YES, You Me at Six, Z: Ziggy Marley, Zucchero.