Foto: Reuters


Amerika’da patlak veren ve araçlarının yasal sınırların tam 40 katı fazla gaz salınımı yaparak doğayı ve insan sağlığını büyük tehlikeye attığı ileri sürülen otomotiv devi Volkswagen’e Türkiye'den ilk davalar Çitil Burak Batur Avukatlık Ortaklığı tarafından açıldı.

Konu hakkında çalışma yapan ve yaşanan süreci yakından takip eden Şirket kurucularından Avukat Mustafa Kemal Batur  "Ülkemizde uzun yıllardır satış rekorları kıran markanın TDI, yani dizel motorlu araç satış rakamları toplam satış rakamının yüzde 60'ına tekabül ediyor. Yaptığımız araştırmalara göre firma araçların elektronik beynine gizli bir yazılım yüklemekte ve bu yazılım aracın zararlı gaz testine girdiğini anlayarak, zararlı gaz salınımını minimuma indiriyor. Testten çıkan araç testin bittiğini de anlayabilmekte ve gaz salınımını 40 kat artırarak normal sürüş moduna geçiş sağlanıyor” dedi.

İlgili gruba ait araçlardan satın alanların, kendilerinin kandırıldığını ve gizli ayıplı araçların kendilerine bilerek satıldığından bahisle kendilerine ulaştığını anlatan Batur, şöyle devam etti: “Ülkemizde ciddi boyutlarda satış adedine ulaşan bu markaların araçlarının hangilerinin, ne kadar zararlı gaz saldığını ve eğer satılan araçlar ileri sürüldüğü gibi hileli ise bu araçlardan kaç tane satıldığı gibi önemli konuların netliğe kavuşması için gerekli yasal çalışmaları başlatmış bulunmaktayız. Aynı zamanda müvekkillerimiz, ilgili araçların yakıt oranlarının fabrika verilerinden çok daha fazla olduğunu da ileri sürüyorlar. Biz şirketimiz olarak bugün itibariyle açtığımız davaların, yakından takipçisi olacağız ve Türkiye de satılan araçlara da böyle bir gizli yazılım yüklendiğini kesinliğe kavuşturur isek yapılan işlemin Türk Ceza Kanununa göre nitelikli dolandırıcılık anlamına gelmesinden dolayı ilgili firma ve firma yöneticilerinin yanı sıra araçları Türkiye'ye ithal eden ilgili firmalar hakkında da gerekli her türlü hukuki ve cezai işlemlerin uygulanmasını sağlayacağız.”

Diğer yandan Türkiye için çevreye, insanlığa ve araç sahibine verilen zarar nedeniyle her araç sahibinin zarara uğratıldığına dikkat çeken Batur, “Bu gizli ayıbın ispatlanması durumunda araç sahiplerinin Tüketici Kanunu çerçevesinde araçlarına ödedikleri bedelin iadesini talep etme ve tazminat hakları da mevcuttur. Biz bu konu hakkında gereken yasal her adımı atmaya hazırız" diye konuştu.