Reklamsız Sözcü

Rusya, Türkiye’nin ‘kırmızı çizgisi’ Fırat’a kadar gidebilir

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki askeri müdahalelerinin rejim askerleri Fırat Nehri’ne dayanana kadar süreceğini söylediği bildirildi.

android-time 09:56 17 Aralık 2015
Rusya, Türkiye’nin ‘kırmızı çizgisi’ Fırat’a kadar gidebilir
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki askeri müdahalelerinin rejim askerleri Fırat Nehri’ne dayanana kadar süreceğini söylediği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'deki askeri müdahalelerinin rejim askerleri Fırat Nehri'ne dayanana kadar süreceğini söyledi iddia edildi. Türkiye ise çeşitli muhalif grupların bulunduğu Fırat'ın batısını ‘Kırmızı çizgi' ilan etmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de devam eden askeri operasyonun Fırat Nehrine dayanana kadar devam edeceğini söyledi. Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun parlamento kapalı oturumunda söylediklerini Duma Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Komoyedov ekonomi çevrelerine yakın RBK haber ajansına anlattı. İddiaya göre Şoygu şu değerlendirmeyi yaptı:

‘FIRAT NEHRİNE GELENE KADAR KALACAĞIZ’

“Bizim Suriye'deki harekâtımız zaman faktörüyle değil, yerdeki gelişmelere bağlı. Biz orada Fırat nehrine gelinene kadar kalacağız. Tabii Fırat'a gelene kadar derken Rus kara birliklerinin oraya gireceği anlamı çıkartılmamalı. Suriye ile Irak arasındaki sınıra Suriye askerinin çizmesinin ulaşması gerek. Biz sadece Suriye'nin kendi sınırları içerisinde toprak bütünlüğünü sağlamasına yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

Mare-Cerablus Hattı

TÜRKİYE’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ CERABLUS

Hali hazırda rejim güçleri Halep'in doğusunda yer alıyor. Fırat ise buraya yaklaşık 90 km uzaklıktaki IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'un yakınından geçiyor. Arada ise IŞİD dahil çeşitli muhalif güçlerin kontrolü söz konusu. ‘Cerablus'un kırmızı çizgi olduğunu' vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Mare-Cerablus bölgesine Özgür Suriye Ordusu dışında bir grubun girmesine müsaade edilmeyeceğini söylemişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:1023.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more