Reklamsız Sözcü

360 milyon liralık değişim

Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, 1 Ocak’tan itibaren 24 milyon ehliyetin değişimine başlanıyor.

android-time 13:34 12 Aralık 2015
360 milyon liralık değişim
Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, 1 Ocak’tan itibaren 24 milyon ehliyetin değişimine başlanıyor.

ANKARA-SÖZCÜ

Ehliyetini yenisi ile değiştirecekler aile hekiminden sağlık raporu alıp, bir fotoğraf ile başvuru yapacak ve parmak izi verecek. Pasaportu ya da silah ruhsatı olanlardan ise parmak izi istenmeyecek. 15 lira bedelli yeni ehliyetlerden 360 milyon lira toplanacak.

Foto: DHA – Ehliyetler 5 yıllık süre içinde yenilenecek.

 

AİLE HEKİMİ YETERLİ

Mevcut ehliyetlerin, yeni tip sürücü ehliyeti ile değiştirilmesi için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 adet biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘'Sürücü engeli yoktur'' yazılı sağlık raporu istenecek. Sağlık raporu, aile hekimlerinden ücretsiz olarak alınabilecek. Aile hekimi sağlık yönünden problem bulursa tam teşekküllü hastaneye sevkedecek. Buradan alınacak rapor olumlu ya da olumsuz kesinlik taşıyacak.

Yeni tip sürücü belgeleri AB standartlarına uygun olacak ve yurt dışında da geçerlilik kazanacak. Yeni ehliyetler, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl; motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücünün yeniden sağlık kontrolünden geçirilmesi ile tekrar yenilenebilecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more