Reklamsız Sözcü

İsrail’den flaş doğalgaz açıklaması

İsrail, Türkiye'ye doğalgaz ihraç edebileceklerini açıkladı.

android-time 14:16 8 Aralık 2015
İsrail’den flaş doğalgaz açıklaması
İsrail, Türkiye'ye doğalgaz ihraç edebileceklerini açıkladı.

Rusya ile Türkiye arasındaki kriz sonucu Rusya’dan doğalgaz akışının kesilebileceği ihtimali gündemdeki yerini korurken, İsrail, Türkiye ve Avrupa dahil doğalgaz ihraç edebilecekleri tüm ülkeleri gözden geçireceklerini açıkladı.

Foto: DHA – Rusya ile yaşanan kriz, İsrail’i harekete geçirdi.

Mısır’ın İsrail ile doğalgaz görüşmelerini askıya almasının ardından İsrail’den flaş bir açıklama geldi. İsrail medyasında yer alan habere göre İsrail, Mısır’a alternatif olacak Türkiye, Ürdün, Yunanistan ve Batı Avrupa ülkeleri gibi doğalgaz ihraç edilebilecek tüm ülkelerin gözden geçirilebileceğini açıkladı. Bilindiği üzere Türkiye’nin, hava sahasını ihlal eden Rus jetini düşürmesi üzerine Rusya’dan bir dizi ekonomik yaptırım kararı gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık biliyorsunuz, doğalgazla tanışalı ne kadar zaman olduğu belli. Bu millet çileye alışık bir millettir. Kaldı ki Rus doğalgazı olmazsa biz yandık bittik diye bir durum yok.” şeklinde açıklama yaparak gerekirse Rus doğalgazından vazgeçilebileceğinin sinyalini vermişti. Türkiye Rusya’dan en fazla doğalgaz alan ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Öte yandan İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısından bu yana maslahatgüzarlık seviyesinde bulunuyor. İsrail’in uluslararası sularda seyreden Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmiş, Türkiye bu ülkede bulunan büyükelçisini geri çağırmıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:0608.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more