Reklamsız Sözcü

Krizin faturası 6.5 milyar dolar

CHP’li Faik Öztrak, Rus uçağının düşürülmesi sonrasında yaşanan gerginliğin Türk ekonomisine en az 6.5 milyar dolarlık ek yük getireceğini vurguladı

android-time 06:39 6 Aralık 2015
Krizin faturası 6.5 milyar dolar
CHP’li Faik Öztrak, Rus uçağının düşürülmesi sonrasında yaşanan gerginliğin Türk ekonomisine en az 6.5 milyar dolarlık ek yük getireceğini vurguladı

Başak KAYA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından patlayan krizin ülke ekonomisine getireceği ek faturanın oldukça büyük olacağını açıkladı.

Öztrak, Rusya'nın açıkladığı yaptırım paketinin turizmden yurtdışı müteahhitlik hizmetlerine, gayri menkul satışından, ulaştırma ve dış ticarete kadar her alanda Türk ekonomisine en az 6.5 milyar dolarlık ek yük getireceğini söyledi. Öztrak, Rusya'nın ticaret üzerinde ilave yasaklayıcı kararlar alması halinde bu rakamın daha da artabileceğini kaydetti. Rusya'nın Türk sebze ve meyve ürünlerine yasak getirdiğini hatırlatan Öztrak, bu nedenle Türkiye'nin yaklaşık 800 milyon dolar ihracat gelirinden mahrum kalacağını kaydetti.

EN BÜYÜK DARBE MÜTEAHHİTLİĞE

Türkiye-Rusya gerginliğinin sürmesi halinde, Rusya'dan gelen ziyaretçilerin sayısında ciddi bir gerileme olacağını ifade eden Öztrak, “Ruslar geçen yıl 2,9 milyar dolar gelir bırakmıştır. Bu rakamın yüzde 75 gerilemesi durumunda, turizmde olası kaybın 2.2 milyar dolar olacağı anlaşılmaktadır” dedi. Rusya'nın Türk TIR'larının geçiş karnesini 2 binle sınırlamasının sektöre faturasının 80-90 milyon doları bulacağını vurgulayan Öztrak, en büyük darbeyi ise müteahhitlik sektörünün alabileceğini belirtti. Öztrak, “Gerginliğin artmasıyla beraber Türk müteahhitlik sektörünün bu pazardaki kaybının 3 milyar dolara kadar ulaşabileceği anlaşılmaktadır” dedi.

Rus gazının yerini LNG dolduramaz

FAİK Öztrak, Türkiye'nin toplam doğalgaz ithalatı içinde Rusya'nın payının yüzde 54.8 olduğunu kaydetti. Öztrak, “Bunun LNG gibi başka ürünlerle ikame edilmesi ve kaynak ülke çeşitlendirmesi yapılması, kısa vadede mümkün görünmemektedir. Geçmişte yaşadığı krizlerde gaz ticaretini tehdit unsuru olarak kullanmaktan çekinmeyen Rusya'nın bu sefer de aynı tavrı sergilemesi durumunda, üretim ve ekonomi üzerinde yaratacağı baskı ciddi boyutlara ulaşacaktır” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more