Reklamsız Sözcü

AKP, terörün üstünü gizleyerek örttü

AKP hükümeti, artan terör olaylarının suç verilerine yansımaması için ‘karartma’ uygulamaya karar verdi.

android-time 13:13 27 Aralık 2015
AKP, terörün üstünü gizleyerek örttü
AKP hükümeti, artan terör olaylarının suç verilerine yansımaması için ‘karartma’ uygulamaya karar verdi.

Kamil ELİBOL / ANKARA

Kundaklama, yol kesme ve sabotaj gibi terör olayları istatistik tablosundan çıkartıldı.

VERİLERDE KARARTMA

SÖZCÜ, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün terör suçlarına dönük karartma skandalının belgesine ulaştı. Bu durum, “Terör olaylarında ölen ya da yaralanan olmadıkça istatistiklere girilmesin, suç artışı gündeme gelmesin” diye yorumlandı.

MİLLET DUYMASIN

Asayiş suçlarındaki artışı gizlemek için resmi istatistikleri TÜİK, milletvekilleri, yüksek lisans ya da doktora yapan öğretim üyeleri dahil hiç kimse ile paylaşmayan Emniyet Genel Müdürlüğü, bu kez aynı yöntemi terör olayları için devreye soktu. Terör suçlarındaki önemli artışın kamuoyundan saklanması amacıyla ilginç bir yönteme başvuruldu.

GEREKÇE MÜKERRERLİK

Terör suçlarına ait istatistiklerde “gizleme” uygulaması Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan'ın Ağustos 2015'de Koordinasyon Daire Başkanlığı'na gönderdiği “Eylem Planı” ibareli yazı ile ortaya çıktı. Ülke çapında polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen tüm suçların kaydını tutan Koordinasyon Daire Başkanlığı'na gönderilen yazıda gerekçe ise “yeknesaklık” gösterildi.

İŞTE O YAZI

TEM Daire Başkanı Turgut Aslan imzalı yazıda aynen şu ifadeler kullanıldı:
“İlgi yazıda hangi olayların istatistiğe alınıp alınmayacağının belirlenmesi, polis ve adliye arasında yeknesaklığın sağlanması ve suç istatistik sayılarına girmeyecek olayların tasnif kriterlerinin belirlenmesi amacıyla 6 Ağustos 2015 tarihinde yapılan toplantıya ilişkin tutanak tarafımıza gönderilmiştir.

TERÖR OLAYLARI

Bu çerçevede “Terör Olayları” tablosunda, “Mala Zarar Verme (TCK 151)”, “Mala Zarar Vermenin Nitelikli Halleri (TCK 151)” ve “Ulaşım Araçlarının Kaçırılması veya Alıkonulması (TCK 223)” suç başlıkları yer aldığından mükerrerliğin önlenmesi ve Türk Ceza Kanununda tanımlanan suç başlıkları ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla “Diğer” başlığın kalması kaydıyla, “Kundaklama, Yol Kesme, Sabotaj vb” ifadelerinin tablodan çıkartılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more