Reklamsız Sözcü

AKP’nin koalisyon ortağını açıkladı

Habertürk yazarı Fehmi Koru koalisyon ihtimallerini sıralayarak ve AKP’nin hükümet kuracağı partinin CHP olduğunu yazdı.

android-time 20:13 3 Temmuz 2015
AKP’nin koalisyon ortağını açıkladı
Habertürk yazarı Fehmi Koru koalisyon ihtimallerini sıralayarak ve AKP’nin hükümet kuracağı partinin CHP olduğunu yazdı.

Koru, AKP'nin koalisyon ortağının büyük bir ihtimalle CHP olduğunu yazdı.

Başbakan Davutoğlu da son yaptığı açıklamada “Şu anda ortada matematiksel olarak olabilecek ya AKP-CHP koalisyonu vardır ya AKP-MHP koalisyonu. Diğer alternatifleri sağ olsunlar yaptıkları açıklamalarla birer birer tükettiler. Bizim görüşmemize gerek kalmaksızın tükettiler” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamaların ardından Habertürk yazarı Koru “Tabelaya bakalım, nefes alalım” başlıklı yazısında Meclis Başkanlığı seçim sonuçlarını ve koalisyon senaryolarını değerlendirdi.

Koru, Hükümet için gerekli çoğunluğa sahip olmasa da, AKP'nin sayısal üstünlüğünün pek çok alanda istediği sonucu alabilecek durumda olduğuna işaret etti.

BİRBİRİNE BENZEMEYEN ÜÇ PARTİ

Birbirine benzemeyen CHP, MHP ve HDP'nin birlikte hareket etmesinin güçlüğüne değinen yazara göre HDP'nin Meclis'teki varlığı, MHP'nin HDP'yi konumlandırdığı yer yüzünden, AKP'nin işini her zaman kolaylaştıracak.

Üç muhalefet partisinin AK Parti'yi hükümet dışı bırakacak bir koalisyonu başaramaz göründüğünü belirten Koru, koalisyon seçeneklerini sıraladıktan sonra en kuvvetli seçeneği yazısının sonunda açıkladı:

MHP İLE OLMAZ ÇÜNKÜ…

“Görevi üstlenmeye en yakın noktada MHP duruyor görünse bile, Meclis Başkanı seçiminde sergilediği uzlaşmaz tavır ve koalisyon için ileri sürdüğü şartların AKP tarafından kabul edilemezliği düşünüldüğünde, AKP ile MHP'nin hükümetin kurucu ortakları olması imkânsız görünüyor.

Öyle ya, “olmazsa olmaz” ilan ettiği AKP'nin asla yanaşmayacağı 3 şarttan vazgeçer veya şartlarını yumuşatırsa, Meclis Başkanı seçiminde yarı yolda bıraktığı partiler, MHP'ye dönüp “Bu ne perhiz…” demezler mi?

Devlet Bahçeli kendisini o duruma düşürmek istemez.

Bu durumda geriye iki parti kalıyor. Hükümeti CHP ile de HDP ile de kurabilir AKP.

“Tekrar seçim” seçeneğini CHP ve HDP'nin göze alabileceklerini sanmıyorum.

CHP'Yİ HÜKÜMET ORTAĞI HALİNE GETİREBİLİR

CHP veya HDP… İkisinden birini pekâlâ hükümet ortağı olarak seçebilir AKP…

Galiba burada CHP'nin atak davranması gerekiyor. Makul bir zeminde yürütülecek koalisyon pazarlığı süreci, fazla zorlanmadan CHP'yi hükümet ortağı haline getirebilir.

Pazarlıkta Meclis aritmetiğini unutmamak şartıyla…”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more