Reklamsız Sözcü

Başika’nın emri Başbakan’dan

Başika için geri çekilme talimatının Başbakan Davutoğlu'ndan geldiği, askerin tümüyle çekilmeyeceği ve Irak'la yeni mekanizma oluşturulacağı öğrenildi.

android-time 12:08 14 Aralık 2015
Başika’nın emri Başbakan’dan
Başika için geri çekilme talimatının Başbakan Davutoğlu'ndan geldiği, askerin tümüyle çekilmeyeceği ve Irak'la yeni mekanizma oluşturulacağı öğrenildi.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ay başında Başika’ya gönderdiği takviye birliklerinin çekilme işlemi, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta Musul krizini değerlendiren Erdoğan, “Bizim askerlerimiz oraya eğitimci olarak gitti. Geri çekilmek gibi bir şey söz konusu değil” demişti. Ahmet Davutoğlu konuya ilişkin, “askeri gereklilik ne ise onu yaptık” dedi. 

Sözcü’ye bilgi veren hükümet kaynakları, çekilme kararının MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşari Feridun Sinirlioğlu’nun geçen hafta Bağdat’a yaptıkları ziyaretin ardından, Ankara’da yapılan değerlendirme sonucunda alındığını kaydettiler.  Sinirlioğlu ve Fidan’ın Iraklı yetkililerle yaptıkları görüşmeler çerçevesinde, Başbakan Davutoğlu’nun da hafta sonunda TSK’ya Başika’daki “takviye birliklerinin geri çekilmesi” talimatı verdiği belirtildi.  Ankara’daki hükümet kaynaklarına göre, Başika’daki Türk askeri varlığının tümü değil, sadece Aralık ayı başında gönderilen takviye birlikler geri çekilecek.

IRAK PAZARLIĞI YÜKSEK TUTTU, TÜRKİYE BAŞİKA’DAN TAKVİYEYİ ÇEKMEYE RAZI OLDU

Edinilen bilgiye göre, Başika’daki Türk askeri varlığının bir bölümünün geri çekilmesinde, Bağdat yönetiminin yapılan müzakerelerde “taleplerini çok yüksekte tutması” etkili oldu.  Bağdat yönetimi, görüşmelerde sadece Başika’daki Türk askerlerinin tümünün değil, Süleymaniye’deki Türk askeri varlığının tümünün de geri çekilmesini istedi.

SÜLEYMANİYE’DEKİ BİRLİK SADDAM DÖNEMİNDEN BU YANA ORADA

Türkiye’nin Irak’la Saddam Hüseyin döneminden bu yana  Süleymaniye’de bir Türk özel timi konuşlu bulunuyor.  Bağdat yönetimi, Aralık başında Başika’ya takviye gönderilmesinin ardından çıkan gerginlikte, sadece Başika’daki askeri varlığı değil, Süleymaniye’deki Türk askerlerini de pazarlık konusu yaptı.  Ankara da bunun üzerine, Başika’ya sonradan gönderdiği takviye kuvvetleri geri çekme kararı aldı. Yetkililer, Irak’la Türk askerinin görev yapmasının önünü açacak, Ankara-Bağdat güvenlik işbirliğini derinleştirecek yeni mekanizmalar üzerinde görüşmeler yapılması konusunda da uzlaşmaya varıldığını bildirdiler.

DAVUTOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak ile yaşanan ‘asker’ gerilimi ile ilgili bir açıklama yaptı. Davutoğlu “Musul’daki türk kampından bir grup askerin çekilmesi gereklilik çerçevesinde yapılmıştır. Irak hükümetiyle her türlü işbirliğini yapmaya hazırız” dedi.

İLGİLİ HABER

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:5914.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more