Reklamsız Sözcü

Demirtaş: ‘polislerin cenazesine gitmek isterdim’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şehit edilen polislerle ilgili bir açıklama yaptı.

android-time 10:11 28 Temmuz 2015
Demirtaş: ‘polislerin cenazesine gitmek isterdim’
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şehit edilen polislerle ilgili bir açıklama yaptı.

Selahattin Demirtaş, şehit edilen polislerle ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Radikal’den Ezgi Başaran’a konuşan Demirtaş şehit edilen polislerle ilgili, “ben provakasyon olmayacağından emin olsam, o polisin cenazesine giderdim mesela. Ailesine giderdim, o insanların ailesinin elini öperdim” dedi. Ezgi Başaran’ın Diyarbakır ve Adıyaman’da şehit edilen polislerle ilgili sorusunu yanıtladı.

-Diyarbakır ve Adıyaman'daki polisler niye öldürüldü? Diyarbakır'daki polisler öldürülmeden önce henüz Kandil bombalanmamıştı…

-Yani hiç bir şekilde kabul etmediğimizi ifade ettim. Ben başsağlığı diledim, orada öldürülen polislerin bu halkın yoksul evlatları olduğunu dile getirdim. Bu konuda tereddüt göstermeyiz. Hangi ölüm karşısında biz Bülent Arınç gibi davranabiliriz ki? Bizim için öldürülen kişinin giydiği üniformanın, taşıdığı siyasi kimliğin hiç bir anlamı yok. Önce ortadaki cenazeye hep birlikte sahip çıkarız. Ben provakasyon olmayacağından emin olsam, o polisin cenazesine giderdim mesela. Ailesine giderdim, o insanların ailesinin elini öperdim. Yani benim annemden nasıl bir farkı var ki onların? Tabloya bakın, görüntülere bakın… Aynıdır. Onların kardeşleri benim kardeşlerim gibidir. Çocukları çocuklarım gibidir. Nasıl ayrıştırabilirsin ki bu toprağın insanlarını… Fakat bunu durdurmanın yolu kınamak, lanetlemek sonra da yerine oturmak falan değildir. Ciddi bir müzakeredir tek yol. Başka türlü bitmiyor bu iş. Tekrar tekrar yaşıyoruz bu acıları. Boğuluyoruz.

Son güncelleme: android-time 10:1328.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more