Reklamsız Sözcü

İki ilçede dev operasyon

Terör örgütü PKK'ya karşı, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri merkez alınarak, dev bir operasyon başlattı. Operasyona, 10 bin güvenlik mensubu katılıyor.

android-time 11:33 17 Aralık 2015
İki ilçede dev operasyon
Terör örgütü PKK'ya karşı, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri merkez alınarak, dev bir operasyon başlattı. Operasyona, 10 bin güvenlik mensubu katılıyor.

Şırnak’taki konuşlu Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı ile Silopi’deki 172. Zırhlı Tugayı’nın komutanları iki tuğgeneral tarafından komuta edilen operasyonda, polis özel harekat timleri ve jandarma özel harekat ile, Isparta, Bolu ve Sivas’tan getirilen komando birlikleri görev yapıyor. Operasyonda, tanklar da kullanılıyor.

Foto: DHA -Operasyona 10 bine yakın güvenlik personeli katılıyor

Cizre’de özel kuvvetler, ilçeyi mahalle mahalle kontrol altına alıyor. Çatışma sesleri, Cizre’nin Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yoğunlaşıyor. Barikatlar ve hendeklere döşenen bombalar, ilçe merkezine giren tanklar tarafından yok ediliyor.

İŞTE OPERASYONUN AYRINTILARI

Önceki gece 23’de başlayan dev operasyonun ilk 24 saatlik bilançosu ise şöyle;

Operasyon, Cizre’nin hakim tepelerine konuşlandırılan tankların, önceki gece 23’te ilçe merkezine inmesiyle başladı. Tankların Nur ve Cudi mahallelerinde teröristlerce kurulmuş patlayıcı tuzaklar taşıyan barikatları imha etmesinin ardından alana özel kuvvetler girdi.

Foto: DHA -Cizre sokaklarında barikatlar ve hendekler

Teröristler tarafından ilk ateş, Hastane caddesi’ne inen askerlere açıldı. Burada çıkan çatışmada bir terörist öldürüldü. Silopi’de de aynı saate başlayan operasyonda, polis ve askerler Başak mahallesinde teröristlerle çatışmaya girdi. Burada, Jandarmaya roketatarla saldırmaya çalışan bir terörist öldürüldü.

TEK TEK EVLERİ ARIYORLAR

Silopi’de operasyon, özel harekat polisleri ve jandarmanın tek tek evlere girerek, teröristleri aramalarıyla devam ediyor. Bu arada, sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle evlerinde mahsur olan vatandaşlara da gıda yardımı yapılıyor. Sur kaymakamlığı, sokağa çıkma yasağının olduğu ilçede 500 aileye kuru gıda paketi ve su ulaştırıldığını açıkladı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more