Reklamsız Sözcü

KKTC’ye Amerika’dan ilk ziyaret

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi kabul etti.

android-time 21:11 3 Aralık 2015
KKTC’ye Amerika’dan ilk ziyaret
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi kabul etti.

Kıbrıs'a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmek üzere KKTC’ye geçti. Kerry, KKTC’ye gelen ilk Amerikan dışişleri bakanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı’na saat 18.50’de gelen Kerry'i girişte, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı karşıladı.
Kerry’ye ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ve ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty eşlik etti.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Cumhurbaşkanlığı’nda Kerry'nin gelişinde yoğun güvenlik tedbiri alındı. Basın ve görevliler bölgenin trafiğe kapanacak olmasından dolayı Cumhurbaşkanlığı’na iki saat önceden girdi. Girişte yapılan üst aramadan sonra, bahçede basın için kurulan platform saat 17.00 sıralarında bomba köpekleri tarafından kontrol edildi. Venüs ve Zagor isimli köpekler, Cumhurbaşkanlığı avlusunu kontrol etti. Güneşin batmasıyla havanın soğumasından olumsuz etkilenen basın mensuplarına Cumhurbaşkanlığı makamınca çay ve kahve ikramı yapıldı.
Görüşmeyi Kıbrıslı Türk ve Rum ve Türkiye’den basın mensupları takip ediyor.

KKTC’YE GELEN İLK ABD DIŞİŞLERİ BAKANI

Kerry, Barış Harekatı'ndan sonra Kuzey'e geçen ilk, 1997'deki çok kısa Madeleine Albright ziyaretinden sonra Güney'i ziyaret eden ikinci ABD Dışişleri Bakanı oldu. Albright'ten önce adayı ziyaret eden son ABD Dışişleri Bakanı ise Henry Kissinger'di. ABD tarihinin önemli dışişleri bakanı ve diplomatlarından olan Kissinger, 1974'te, Ankara ve Kıbrıs'a ziyaretler gerçekleştirerek iki taraf arasında arabuluculuk yapmaya çalışmıştı. Kıbrıs'a bugüne kadar gelen en üst düzey ABD yetkilisi ise geçen yıl hem Kuzey, hem de Güney'e ziyaret gerçekleştiren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden oldu.
1974'te Kıbrıs'taki ABD Büyükelçisi Roger Davies'in Rumlar tarafından görev başında öldürülmesinin ardından, ABD yıllarca Kıbrıs'a üst düzey ziyaret gerçekleştirmedi ve silah ambargosu uyguladı. ABD Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. (CİHAN)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:0304.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more