Reklamsız Sözcü

Teröre canlı bayrak rekoruyla cevap

Şehit yakınları ve gaziler Ankara’da bayrak rekoru kıracak

android-time 15:04 8 Aralık 2015
Teröre canlı bayrak rekoruyla cevap
Şehit yakınları ve gaziler Ankara’da bayrak rekoru kıracak

Türkiye’nin 81 ilinden gelecek şehit aileleri ve gaziler, canlı bayrak oluşturarak dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor. 2016'nın ilk günlerine 5 bin kişilik canlı Türk bayrağı oluşturarak girecek olan şehit aileleri ve gaziler teröre en anlamlı cevabı Ankara'dan verecek.

Foto: SÖZCÜ Türkiye yeni bir rekor denemesine hazırlanıyor

Türkiye'nin 81 ilinden hareket ederek, Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında 9 Ocak 2016 Cumartesi günü bir araya gelecek olan şehit yakınları ve gaziler, 5 bin kişiden oluşan dünyanın en büyük canlı Türk Bayrağı'nı yaparak Guinness Rekorlar Kitabına girecek.

Rekor denemesi hakkında bilgi veren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Taner Uran ve Ankara Şube Başkanı Üstüner Midiliç, rekoru kıracaklarına inançlarının tam olduğunu belirterek, bu rekor ile bugünlerde kritik bir süreçten geçen ülkemizde birlik ve beraberlik mesajı verileceğini söyledi. Rekor denemesinin kırmızı-beyaz giyinen ve ellerinde şehit künyeleri bulunan 5 bin şehit ailesi ve gazi ile gerçekleşeceğini vurgulayan Taner Uran, “Dünyada ilk defa bu kadar büyük bir Türk Bayrağı canlandırılacak. 81 ilden şehit ve gazi yakınları gelecek. Dolayısıyla 40 binin üzerinde bir katılım bekliyoruz” dedi.Projenin daha önce birçok Guinness rekoruna imza atan Karnaval Ajans ortaklarından Onur Tümer ve dernek danışmanları Hakan Diş ile Ebru Bulut tarafından yürütüldüğü bildirildi.

Yetkililer temanın ‘künye' olarak belirlendiğine dikkati çekerek şöyle konuştu:
“Şimdiye kadar çok sayıda rekora imza attık. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Atatürk Portresi rekorumuzun yankısı hala sürüyor. Ocak ayında AKM’de gerçekleştireceğimiz rekor denemesi de bizim için son derece önemli bir proje. Bir nevi ‘teröre lanet’ mesajı vereceğimiz rekor denemesini 5 bin şehit ve gazi yakınıyla gerçekleştireceğiz. Etkinlik sonrasında 5 bin kişi, yitirdiğimiz tüm şehitlerimizin ruhuna Fatiha okuyacak. Ayrıca organizasyon günü katılımcılara Çanakkale askerlerinin kumanyası dağıtılacak. Her ne kadar rekor denemesi de olsa, hepimiz için çok değerli olan Türk bayrağının canlandırılacak olması bizler için gurur verici bir olay. Bu anlamda duygularımız tarifsiz. Bu rekor ile tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı vermiş olacağız. Twitter'da #künyemizTürkiye hashtag'i ile sosyal medya kampanyasını başlatmıştık. Tüm duyarlı vatandaşlardan destek bekliyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more