Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilo vermek için oruç tutmayın!
Kilo vermek için oruç tutmayın!
Diyetisyen Serap Akyol, “Kilo vermek için oruç tutmak doğru değil” diyor.
Yaşam 7 Haziran 2016 - 10:53

Shambala Clinic Diyetisyeni Serap Akyol, Ramazan ayında kişilerin arınma ve ibadet amaçlı oruç tutmalarının önemine dikkat çekiyor. Akyol, kilo verme amaçlı oruç tutmanın sağlık açısından doğru olmadığını belirtiyor.

diyetic

ORUÇ TUTARSAM KİLO VEREBİLİR MİYİM?

Diyetisyen Serap Akyol konuyla ilgili olarak; “Kutsal Ramazan ayını arınma ayı olarak düşünmeliyiz. Amacımız kilo vermek olmamalı. Kişi daha çok ruhsal ve bedensel arınma için oruç tutmalıdır. Oruç aslında kişinin ruhunu ve bedenini temizlediği bir çeşit detoksdur” diyor.

Shambala Clinic Diyetisyeni Serap Akyol

METABOLİZMAYI BOZARSINIZ

Diyetisyen Akyol, kilo vermek için oruç tutmanın kesinlikle yanlış olduğunu özelikle ifade ederek: “Bu durum metabolizmanın bozulmasına ve ağırlık kaybediyorum derken, sadece kas ve su kaybetmenize neden olmaktadır. Bu da kilo vermekten ziyade sağlığınızın bozulması anlamına gelmektedir.” sözleriyle oruç tutmayı düşünenleri uyarıyor.

MEVSİM SEBZELERİ İLE DENGELİ BESLENİN

Serap Akyol, özellikle sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında oruç tutanları dengeli beslenmeleri konusunda uyarıyor. Sahurda tok tutan ve gün içinde vücudu canlı tutacak mevsim sebzelerinin ve yiyeceklerin tercih edilmesine dikkat çekiyor. Akyol, kişilerin doğru beslenerek, sahurda ve iftarda bol su tüketerek ibadetlerini zorlanmadan, sağlıklarını koruyarak yerine getirebileceklerini belirtiyor.