İhlaszedeler kan ağlıyor İhlaszadeler sefa sürüyor

BDDKtarafından 2001’de battığı açıklanan İhlas Holding, 68 bin alacaklısına borcunu ödemiyor. Mudiler “Şirkete kayyum atayın” diye isyan ederken, patron Mücahid Ören gününü gün ediyor

İhlaszedeler kan ağlıyor İhlaszadeler sefa sürüyor

TGRT ve Türkiye Gazetesi'ni fonlandığı için battığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 2001'de açıklanan İhlas Holding, 15 yıldır borçlarını ödemiyor.
Şubat 2001'de İhlas Finans'ın faaliyetlerine son veren BDDK, kurumun 2001'de 222 bin 298 mudiye, 676 milyon dolar ve 245 milyon Euro borcu olduğunu raporla açıkladı. Ancak o dönemde özel finans kurumları devlet güvencesi kapsamında olmadığı için mudilerin alacaklarını devlet üstlenmedi. İhlas, 222 bin 298 mudinin alacağının kademeli olarak ödeneceğini duyurdu. Alacakların bir kısmı, gayrimenkul olarak ödendi. 2009'da 68 bin hesabın 398 milyon dolarlık alacağı kaldı.

2009'DAN BU YANA ÖDEME YAPMIYOR

2009 yılında küresel krizi bahane eden İhlas Holding ödemeleri 2016 yılına kadar ertelenmesini sağladı. Holding şimdi de içinde bulunduğu mali krizi gerekçe göstererek, mudilere ödeme yapmaya yanaşmıyor. El koyma işleminin üzerinden geçen 15 yıl içinde üyelerinin bir bölümü vefat eden mudiler ise haklarını aramak için bir dernek kurdu. Sık sık sosyal medya aracılığı ile AKP Hükümeti'ne seslenen mudiler, “İhlas Holding'e kayyum niye atanmıyor” diye sordu.

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı geçen yıl Kam Gayrimenkul Proje ve İnşaat Limited Şirketi'ni kurdu. Ortakları arasında Kani Bozbay, Abdullah Aydınalev yer alıyordu. 100 bin TL'lik sermaye ile hayata geçen şirket, konut ve işyerlerinin yapımı satışı pazarlaması emlak alımı satımı her türlü inşaat projeleri hazırlamak amacıyla açılmıştı. Fakat bir yıl gibi kısa sürede şirket tasfiye edildi. Ören, İhlas Oxford Mortgage İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi isimli 2004 yılında holding çatısı altında açılan şirketi de 2012'de mahkeme kararı ile tasfiye edildi. Tasfiye işlemleri 2014'te tamamlandı.

ENERJİ VE KONUTTA BATTI

Konut işi için kurulan şirketi kapatan Mücahid Ören, holdingin en köklü enerji yatırımını da kapattı. Holding çatısı altında 2007 yılında kurulan İhlas Enerji Üretim Dağıtım ve Ticaret Anonim Şirketi de 2012'de tasfiye edildi. Şirketin en eski enerji yatırımı olan ve 1994 yılında kurulan Eko Enerji Üretim ve Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi de 2007'de kapatıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...