Sözcü Plus Giriş

Devlet tarafından özelleştirilen Bor Şeker Fabrikası inşaat şirketine devrediliyor

Genel seçimler önceki hükümet ile muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan kamuya ait şeker fabriklarının özelleştirilmesi sonucunda Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim A.Ş'ye 336 milyon TL karşılığında satılan Bor Şeker Fabrikası 100 bin TL sermayesi olan bir inşaat şirketine devrediliyor.

Güncellenme: 20:15, 24/09/2018
Devlet tarafından özelleştirilen Bor Şeker Fabrikası inşaat şirketine devrediliyor

Muhalefetin karşı çıkmasına rağmen geçtiğimiz nisan ayında özelleştirilen Bor Şeker Fabrikası’nın DSL İnşaat Sanati ve Ticaret A.Ş’ye devredileceği belirtildi.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın satışa çıkardığı ilk fabrika olan Bor Şeker Fabrikası'nı Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim A.Ş., 336 milyon lirayla ihaleden almıştı. Ancak anlaşmanın imzası kurumadan Bor Şeker yeniden el değiştiriyor. Doğuş, sahip olduğu Bor Şeker'i DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devretmek için resmi kurumlara başvurdu.

Anlaşma sağlanır ve Rekabet Kurumu başta olmak üzere resmi kurumlardan onay çıkarsa 6 ay içinde Bor Şeker, ikinci kez el değiştirmiş olacak.

DEVİR ALACAK FİRMA İNŞAAT FİRMASI

2011 yılında kurulan DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret şirketinin sermayesi 100 bin TL. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre şirketin meslek grubu konut inşaatı olarak gösteriliyor. Şirketin sahipleri ise kamuoyunun yakından tanıdığı Dişli Ailesi.

Sırmagrup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli'nin oğlu Emir Haktan Dişli'nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirkette Sadık Enes Dişli Başkan Yardımcısı, Eren Ali Dişli ise yönetim Kurulu Üyesi olarak görünüyor. Emir Haktan Dişli son olarak 2017'de evlenmiş, nikahında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şahit olmuştu.