Reklamsız Sözcü

Anne babalar dikkat! Kırık mevsimi yaklaştı

Havaların ısınmasıyla birlikte çocukların açık havada yapılan bisiklete binme, koşma, paten kayma gibi faaliyetlerde bulunduğunu ve bu nedenle de kırık vakalarının görülmesinde bir artış olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, anne babalara önemli uyarılar yaptı. 

android-time 10:59
Anne babalar dikkat! Kırık mevsimi yaklaştı
Havaların ısınmasıyla birlikte çocukların açık havada yapılan bisiklete binme, koşma, paten kayma gibi faaliyetlerde bulunduğunu ve bu nedenle de kırık vakalarının görülmesinde bir artış olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, anne babalara önemli uyarılar yaptı. 

Çocukların, yetişkinlere göre daha esnek kemiklere sahip olduğunun altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

“ÇOCUKLAR ERİŞKİNLERİN BİR KOPYASI DEĞİLDİR”

Enis Yıldırım, ''Çocuklar her ne kadar esnek yapıda olsalar da konu ile ilgili olumsuz durumlara maruz kalabiliyorlar. Çocuklarda, kemikleri çok farklı özellikler taşıdığı için erişkinlerden farklı yaralanma türlerini görebiliyoruz. Erişkinlerde hiç görülmeyen plastik deformasyon, büyüme hattı (Fizis) hasarı, yeşil ağaç ve torus kırığı denen 4 konu başlığı çocuklara hastır. Büyüme hattı hasarı dışındaki sayılan yaralanmalar neredeyse kendiliğinden iyileşir.

cocuk-kol-kirik-shutter

Çocukları tedavi ederken onların erişkinlerin küçük bir kopyası olmadığı unutulmamalıdır. Çocuk kırıklarında remodelasyon denilen yeniden şekillenme potansiyeli çok yüksektir. Çocuklarda kırık iyileşmesi çok hızlıdır ve kaynamama neredeyse hiç görülmez. Bu iki nedenden dolayı çocuk kırıklarının çoğunda cerrahi tedavi gerekmeyebilir.
Büyüme plağı (fizis) kırık veya yaralanma sırasında hasar gördüyse çocuklarda kemik uzaması ve şekillenmesi ile ilgili sorunlar görülebilir. Büyüme hattını ilgilendiren kırıklarda tedavi mükemmel uygulansa dahi kemik gelişim sorunları olabileceği akılda tutulmalı ve bu çocuklar gelişim tamamlanana kadar izlenmelidir.

Yeniden şekillenme potansiyeli çok yüksek olsa da bazen sınırlar aşılır ve bu durumlarda düzeltici müdahale veya cerrahi uygulamalar gerekebilir. Her kırığın kendine has kabul edilebilir kayma ve açılanma değerleri vardır. Bu sınırların aşılması durumunda aile ile konuşulup uygun tedaviye karar verilmelidir.'' dedi.

BACAK BOYU FARKINA NEDEN OLABİLİR

Çocuk kırıkları konusu ile ilgili açıklamalarına devam eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım,
‘'Nadir olarak görülse de bir diğer sorun aşırı büyümedir. Kırık iyileşmesi sonrasında ilgili uzuvda diğer tarafa göre daha hızlı büyüme görülebilir. Bu durum alt ekstremitede olduğunda bacak boyu farkına neden olabilir ve hassasiyetle takip edilmesi gereken bir durumdur.

Çocuklardaki kırıklar en sık köprücük kemiği (klavikula) ve el bileğinde (radius) görülür. Sık görüldükleri kadar sıkça kolay ve sorunsuz iyileşirler. 2-3 hafta gibi kısa sürelerde kemiklerde tutunma gerçekleşir.

Kırıklar dışında, özellikle 5 yaş altında sık görülen, “bakıcı dirseği” olarak adlandırılan önemli bir konu başlığı vardır. Bu durum, düşme veya oyun sırasında çocuğun elinden ani ve hızlı çekilmesi sonucu gelişir. Dirsek bölgesinde bir kemiğin baş kısmının oturduğu bölgeden çıkması neticesinde oluşur. Basit bir müdahale ile sorun çözülebilir ve çok kısa sürede çocuk dirseğini kullanmaya başlar. Bu konuyla ilgili önemli olan nokta, çocuğun çevresinde yaşayan herkesin uyarılması ve tekrarlanmasının önüne geçilmesidir.'' sözlerini ifade etti.

İLGİLİ HABERÇocuklarda kalp hastalıklarının 10 önemli belirtisiÇocuklarda kalp hastalıklarının 10 önemli belirtisi

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more