Sözcü Plus Giriş

Ege Üniversitesi ‘kolesterol düşüren’ sistem geliştirdi

Ege Üniversitesi'nin TÜBİTAK Projesi kapsamında Eczacılık Fakültesi'nde yürüttüğü çalışmasında, kolesterol düşüren etken maddelerin vücutta daha düşük dozda ve daha hızlı emilimini sağlayan ilaç taşıyıcı sistem geliştirildi.

11:15 -
Ege Üniversitesi ‘kolesterol düşüren’ sistem geliştirdi

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi’ndeki bilim insanları, kolesterol ve trigliserit oranını düşüren ilaçların içindeki etken maddelerin daha düşük dozda ve hızlı emilimini sağlayan bir ilaç taşıyıcı sistem geliştirdi.

EÜ’den yapılan açıklamaya göre, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Karasulu başkanlığındaki ekip, kalp krizinden konuşma bozukluğuna, körlükten bilinç kaybına kadar birçok hastalığa neden olan yüksek kolesterolü düşürmek için TÜBİTAK Projesi kapsamında çalışma başlattı.

EÜ İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR) ortaklığıyla yürütülen çalışma sonucunda, yeni bir ilaç taşıyıcı sistemle kolesterol ve trigliserit oranının düştüğü tespit edildi.

DÜŞÜK DOZ, HIZLI EMİLİM

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Karasulu, 8 kişilik bir ekiple çalıştıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Klasik ilaç şekilleri olan tabletler, ağız yoluyla alındığında vücut içinde dağılarak emilirler. Çoğu zaman tedavi için istenen etken konsantrasyonu sağlayamazlar. Bizim geliştirdiğimiz ilaç taşıyıcı sistem, etken maddenin daha düşük dozda hızla emilimini sağlayarak istenen tedavi konsantrasyonuna ulaşmayı mümkün kılıyor. Geliştirdiğimiz formülasyonla kolesterolün düşürülmesi daha etkili. Ticari formülasyonlarla karşılaştırıldığında daha hızlı, etkili ve güvenilir bir formülasyon olarak patent başvurusunda bulunduk. Türkiye patentini almak üzereyiz. Avrupa patent başvurumuz söz konusu, bununla ilgili ülke seçimlerimiz sürüyor.”

HEDEF, 35 MİLYON TL’LİK PAZAR PAYI

Yeni sistemin piyasadaki mevcut ilaçlardaki sistemlere göre trigliserit ve kolesterol düşürme açısından daha hızlı bir bazal değere sahip olduğunu, güvenilirlik olarak da bu ürünlerle aynı seviyede olduğunu bildiren Karasulu, “Eğer ticarileşmeyi başarırsak yüzde 10’luk pazara talip olacağız, bu da yaklaşık olarak 30-35 milyon lira gibi bir pazar payı demek oluyor.” ifadelerini kullandı.

Ekibi ziyaret ederek tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da çalışmanın ticarileşmesi için yatırımcılara çağrıda bulundu.

AA

İLGİLİ HABEREge Üniversitesi'nden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatıEge Üniversitesi'nden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatı İLGİLİ HABEREge Üniversitesi'nde literatüre giren çalışma: Yeni bir bakteri türü keşfettilerEge Üniversitesi'nde literatüre giren çalışma: Yeni bir bakteri türü keşfettiler
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more