Çin’den ABD’ye vergi misillemesi

Küresel ekonomi odaklarının da yakından takip ettiği ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarında yeni bir gelişme yaşandı. Çin, 1 Haziran'dan itibaren toplam 60 milyar dolar değerindeki ABD ürünlerine yüzde 5 ile 25 arasında gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Çin’den ABD’ye vergi misillemesi

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları hız kesmeden devam ediyor. Çin’den gelen son açıklamaya göre 1 Haziran’dan itibaren toplam 60 milyar dolar değerindeki ABD ürünlerine yüzde 5 ile 25 arasında gümrük vergisi getirilecek. Çin’in yaptığı açıklamaya göre yüzde 5-25 aralığında olacak bu yeni gümrük vergileri 5 binden fazla ABD ürününü kapsayacak.

ABD 200 milyar dolar değerinde Çin ürününe yönelik gümrük vergisini Cuma günü TSİ 07.01 itibarıyla yüzde 25’e çıkarmıştı.

TRUMP TWİTTER’DAN UYARMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i geçen hafta devreye aldığı gümrük vergisi artışına karşı misilleme yapmaması konusunda uyardı ve ABD’li tüketicilerin gümrük vergilerinde herhangi bir artış için para ödemeyeceğini belirtti. Ancak Trump’ın bu çağrısı karşılık bulmadı.

Trump Twitter’da yaptığı açıklamada, ABD tüketicisinin gümrük vergilerini ödemesi için hiçbir sebep olmadığını belirterek, “Çin misilleme yapmamalı- durum daha da kötüye gidecek!” dedi ve üreticilerin üretimi Çin’den diğer ülkelere kaydırması halinde gümrük vergilerinden kaçınabileceklerini belirtti.

Trump, “Başkan Xi ve Çin’deki birçok dostuma Çin’in ABD ile anlaşma yapmazsa çok ciddi zarar göreceğini açıkça söyledim, çünkü şirketler Çin’den diğer ülkelere gitmek zorunda kalacaklar. Çin’de satın almak çok pahalı. Neredeyse tamamlanmış harika bir anlaşmanız vardı. Siz sözünüzden döndünüz!” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...