Sözcü Plus Giriş

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’daki iki günlük politika toplantısının ardından politika faizinde değişikliğe gitmedi. Buna göre federal fonlama oranı yüzde 2.25 – yüzde 2.50 aralığında kaldı. Büyük ölçüde beklenti faiz değişikliği olmaması yönündeydi.

Faiz oranının sabit tutulması kararının 10 üyenin tamamının oyuyla alındığı belirtilen açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde hane halkı harcamaları ve işletmelerin sabit yatırımları büyümesinde yavaşlama görüldüğüne işaret edildi.

Fed, Mart toplantısında politika faizini beklendiği gibi yüzde 2.25 – 2.50 aralığında sabit tutmuştu. Fed bu yıl içerisinde faiz arttırmayacağını ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında bitireceğini açıklamıştı.

İLGİLİ HABERFed tutanakları açıklandı!Fed tutanakları açıklandı!

Fed, rezerv fazlasına ödenen faiz olan IOER’i 2 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 2.40’tan yüzde 2.35’e düşürdü. Karar metninde, “IOER hamlesi fonlama oranını hedeflenen aralıkta tutmak için” ifadesi yer aldı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi. İskonto faiz oranı yüzde 3 seviyesinde bırakıldı.

Açıklamada, faizde gelecekte yapılacak ayarlamalar konusunda Fed’in “sabırlı olma” söylemi tekrarlanırken, küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında sabırlı olmak gerekliliğine de vurgu yapıldı.

ABD Merkez Bankasının açıklamasında ayrıca, çekirdek ve manşet enflasyonun düştüğüne ve yüzde 2’nin altında kaldığına ilişkin bilgiye de yer verildi.

İLGİLİ HABERFitch'ten Türkiye değerlendirmesiFitch'ten Türkiye değerlendirmesi

Bankanın Mayıs toplantısında politika yapıcıların faiz projeksiyonlarına ilişkin güncelleme bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer faizleri bir miktar indirirsek, örneğin bir puan, ve biraz parasal genişlemeye gidersek ekonomi hızla yükselir” diyerek Fed’e faiz indirimi çağrısında bulunmuştu.

 

 

 

Son güncelleme: 10:06 07.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more