Erkeklerde kadınlardan daha fazla antikor çıktı!

İngiltere'de, Covid-19 tedavisiyle ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere kanlarındaki plazmayı bağışlamaları için corona virüsüne yakalanmış erkeklere çağrı yapılıyor.

Erkeklerde kadınlardan daha fazla antikor çıktı!

Araştırmalar, erkeklerin Covid-19’u daha ağır geçirme ihtimallerinin yüksek olduğunu, bu nedenle kanlarında kadınlardakinden daha fazla antikor bulunduğunu gösteriyor.

Antikorların fazlalığı ise erkeklerin kanından elde edilen plazmanın hayat kurtarıcı olabileceğine işaret ediyor.

Hastalığı atlatmış kişilerin kanında oluşan antikorların (savunma hücreleri) hastaların iyileşme mücadelesine destek olması umuluyor.

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), denemlerin başarılı olması halinde plazmanın, hastanelerdeki Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanabileceğini söylüyor.

ERKEKLERDE DAHA FAZLA ANTİKOR ÇIKTI

BBC’deki habere göre, Covid-19 hastalığını geçirip iyileşmiş kişilerin kan ve plazma bağışında bulunması için Nisan ayında yapılan çağrıya cevaben Mayıs ortasında 600’e yakın kişi plazma bağışında bulunmuştu.

Erkeklerin yaptığı plazma bağışının yüzde 43’ünde, denemelerde kullanılabilecek düzeyde antikora rastlanırken, kadınların plazmasında bu oranın yüzde 29’da kaldığı görüldü.

Ayrıca daha yaşlı hastalarda, Asya kökenli hastalarda ve hastanede Covid-19 tedavisi görmüş kişilerde antikor düzeyinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

NHS’in Kan ve Organ Nakli bölümü yöneticisi Prof. David Roberts daha fazla plazma bağışına ihtiyaç olduğunu belirterek “Ama özellikle erkeklerden bağış istiyoruz” dedi.

Bakan Varank antikor testlerinin yapılacağı illeri açıkladı İlginizi Çekebilir Bakan Varank antikor testlerinin yapılacağı illeri açıkladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Asya Corona Covid-19 İngiltere Sağlık Sanayi Teknoloji
Loading...