Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları yatay seyrine devam ediyor!

Geçtiğimiz haftaya 465 lira başlayan gram altın, haftanın kapanışını 462 lira ile yaptı. Altın fiyatları hafta boyunca dar aralıkta hareket ederken uzmanlar ortada vadede altın fiyatlarının yükselişe devam edebileceğini belirtiyor.

Güncellenme: 08:55, 07/09/2020
Altın fiyatları yatay seyrine devam ediyor!

Altın yatırımcısının ve altına yatırım yapmayı planlayanların yakından takip ettiği gram ve çeyrek altın fiyatları geçtiğimiz haftalara kıyasla bu haftayı düşük seviyede yükselişle kapattı. Serbest piyasada gram altın fiyatı 462 lira seviyesinde seyrediyor.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın: 462, 40 lira

Çeyrek altın: 762, 80 lira

Yarım altın: 1.528,30 lira

Cumhuriyet altını: 3.038, 10 lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

“ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜREBİLİR”

Pandemi döneminde güvenli liman olarak görülen altına talebin artması, merkez banklarının faizleri rekor düşük seviyelere çekip piyasalara daha önce görülmedik düzeyde para sunması ve pandemide ikinci dalga endişeleri, geçtiğimiz haftalarda altının ons fiyatının 2 bin doları aşarak rekor kırmasında etkili olmuştu.

Hindistan merkezli aracı şirket HDFC Securities'in kıdemli analisti Tapan Patel, “Faizler, fiyatlarda kısa vadede baskı oluşturabilecek ABD destek paketine ilişkin beklentilere bağlı olarak daha da yükselebilir” dedi. Patel, bilançolardaki genişlemenin altına uzun vadede destek sağlamaya devam edeceğine işaret etti.

DoubleLine Capital LP’den Jeffrey Gundlach, altının, geri çekilmeye rağmen yükselişini sürdürmesini beklediğini söyledi. Bank of America da, altının ons fiyatının 3 bin dolar seviyesine ulaşabileceği öngörüsünde bulundu.

Ekonomilerde V şeklinde toparlanma beklentilerinin abartılı olduğunu öne süren Phillip Futures'ın emtiadan sorumlu kıdemli yöneticisi Avtar Sandu, “Altının uzun vadeli temel yönlendiricileri, olumlu kalmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi:10:36,