Sözcü Plus Giriş

‘Bilim Kurulu’nda din adamları… O fikrin sahibi konuştu…

"Bilim Kurulu'nda din adamları da olsun" teklifini ortaya atan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Nevşin Mengü’ye konuştu. Geçmişte yaşanan salgın hastalıkların Kuran-ı Kerim'de, İncil'de, Tevrat'ta yer aldığını söyleyen Ünal “Aslında herkesin şapkasını önüne koyup düşünme vakti” dedi. İşte Ünal’ın çok konuşulacak açıklamaları...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:53, 08/04/2020

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, yeni oluşturulacak bilim kurullarında, din konusunda doğru bilginin ortaya konulması açısından, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelerinden bir kişinin görev almasını teklif etmişti.

DİN PSİKOLOJİSİ UZMANI KADROYA DAHİL EDİLDİ

Kamuoyunda tartışma yaratan bu açıklamanın hemen ardından ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip corona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında Toplum Bilimleri Kurulu adı verilen bir kurul oluşturduklarını açıkladı. Koca, bu kurulda “Din psikolojisi, din sosyolojisi” gibi konularda uzman kişilerin de olacağını belirtti.

Bakan Koca, bunun gerekçesini ise “Tavsiye kararları ulusal politikalara rehberlik etti. Toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olabilmemiz için farklı ihtiyaçlar çıktı. Yapılacak yönlendirmelere gerek duyuyoruz” sözleriyle anlattı.

“BÜYÜK DEVLETLER DİZE GELDİ”

Ünal, “Bizim teklifimizin altında yatan neden şu; malum şu anda tüm dünyayı esir almış gözle görülmeyen bir salgınla karşı karşıyayız. Adına covid deniliyor, gözle görülemiyor, bütün süper güçler dize geldi. ABD’yi, İngiltere'yi, Fransa’yı görüyoruz. Bu ülkeler silahlara o kadar para harcarken, insanlık boyutunu hiç düşünmemişler. Her şey şu anda durdu. Hepsi dize geldi. Öte yandan bu dönemde sabrın, muhasebenin, herkesin kendini kontrol edebilmesi lazım. Manevi hayata önderlik eden Diyanet İşleri Başkanlığımız da işte bu noktada devreye girmeli bilim kurulunda” dedi.

“SALGINLAR KUTSAL KİTAPLARDA VAR”

Başkan Nuri Ünal geçmişte yaşanan salgın hastalıkların Kuran-ı Kerim’de, İncil’de , Tevrat’ta yer aldığını söyledi.

“Aslında herkesin şapkasını önüne koyup düşünme vakti” diyen Ünal, “Biz geçmişte ne yaptık neleri doğru yaptık diye sorgulaması gerekiyor. Hasta yakınlarına, hastalara, sağlık çalışanlarımıza bir manevi destek anlamında bilim kurulunda olmalıyız” dedi.

YATSI DUASI

Ünal, yatsı namazından sonra okunan ve sosyal medyada bazı tepkilere neden olan dua ile ilgili de “Diyanet İşleri Başkanlığımız vatandaşlardan gelen talep üzerine yatsı ezanından sonra dualar okunuyor. İnsanlık gerçekten vahşi bir hale geldi. Yatsı ezanından sonra dualar okunuyor, insan artık çaresiz kaldığında bir yere sığınmak istiyor, bunu böyle görün” dedi.

Yayınlanma Tarihi:10:33,