HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde kullanılıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsü pandemisi ile birlikte hayata geçirdiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile virüsün takibi yapılmaya çalışılıyor. Şehirler arası yolculukta ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda HES kodu alma mecburiyeti getirildi. Bazı il valilikleri, düğünlere katılımın da HES kodu uygulaması ile yapılacağını duyurdu. Peki, HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? İşte HES kodu alma tarifi…

HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde kullanılıyor?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sınavlara katılım gösterecek öğrencilerin HES kodu alması gerektiğini açıklamıştı. HES kodu uygulaması, daha önce şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlara şart koşulmuştu. İşte HES kodu ile ilgili tüm bilgiler…

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?

– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Covid-19 e-devlet HES kodu internet ÖSYM Sağlık Sağlık Bakanlığı uygulama
Loading...