Kılıçdaroğlu: 6 milyon 300 bin gencin iradesiyle harami saltanatı son bulacak

İzmir'de katıldığı toplu açılış töreninde konuşma yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "6 milyon 300 bin genç ilk defa oy kullanacak. 6 milyon 300 bin gencin iradesiyle harami saltanatı son bulacak ve çağdaş demokratik Türkiye'yi yeniden inşa edeceksiniz. Size inanıyorum ve güveniyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu: 6 milyon 300 bin gencin iradesiyle harami saltanatı son bulacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Karabağlar programına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Parti Meclis Üyeleri Rıfat Nalbantoğlu ve Devrim Barış Çelik, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,  ev sahibi Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve ilçe belediye başkanları, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP ilçe başkanları, oda, borsa, esnaf derneği başkanları, muhtarlar, meclis üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

MOBİLYACI ESNAFIYLA BULUŞMA

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ilk olarak Karabağlar Belediyesi'nin mobilyacı esnafına kazandırdığı Mobilya Atölyesi'nin açılışını yaptı. Türkiye'nin giderek ağırlaşan ekonomik darboğazında zor günler geçiren mobilyacı esnafı, piyasa koşullarının zorluğu, pandemi sürecinde esnafın almış olduğu yaralar, kalifiye eleman eksikliği gibi sorunlarını lidere aktardı.

SORUNLAR ESNAF BAKANLIĞIYLA ÇÖZÜLECEK

Açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, “Esnafı orta direk olarak tanımlarız. Esnaf devletin orta direğidir. Esnaf devlete yük olmaz, vergi verir. Esnaf dünyanın bütün ülkelerinde korunur. Bizim anayasamızda da esnafın korunmasıyla ilgili teşvik edilmesiyle ilgili bir madde var. Yani size teşviki verecek siyasal iktidar gücünü anayasadan almaktadır. Pek çok sorunla karşılıyorsunuz ama sizin devlette doğru dürüst bir muhatabınız yok. Bunun yolu da Esnaf Bakanlığı’dır. Neden Esnaf Bakanlığı kurulmaz anlamam. Şikayet ediyorsunuz; şikayet bütün bakanlıklar arasında parçalanıyor, ana noktaya ulaşmıyor. Ana noktaya ulaşması için bir siyasi sorumluluğun olması lazım. Siyasi sorumlu da Bakanlar Kurulu'nda sorunları söylemesi lazım ki çözüme kavuşsun. Bunu birlikte yapacağız. Bunu yaptığımız takdirde esnafın sorunu kalmayacak” diye konuştu.

“BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ HİZMETİNİZDEDİR”

Pandemi döneminde esnafın yaşadığı sorunlara değinen Kılıçdaroğlu, “Pandemi döneminde büyük sıkıntılar çektiniz biliyorum. Elbette bir sıkıntı çektik ama bir sıkıntı çekiyorsak bu mali yükü eşit paylaşalım. Esnaf gerçekten ezildi. En büyük haksızlığı yaşadığınız dönem bu dönem oldu. Zamanı gelince çözülecek. Az kaldı. Aldığınız kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Zaten bitmiş esnaf, bir de faiz mi alacağız? Esnafın ayağa kalkması lazım. Esnaf ayağa kalktığı zaman ülke ayağa kalkar. Esnafa değer vermemiz lazım. Esnafın gelir elde etmesi lazım. Herkesin kazanacağı ortamı yaratmak planlamayla olur. Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Sorunları çözeceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere herkese nefes aldıracağız. Bütün belediye başkanlarımız sizlerin hizmetinizdedir. Sizin sorunlarınızı çözmek bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

“MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ“

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Yeni bir tesisi Karabağlar'a kazandırmaktan son derece mutluyuz. Karabağlar mobilya sektörünün İzmir'deki başkenti. Bizim yerel yönetim olarak buna ilgisiz kalmamız düşünülemezdi. Göreve geldiğimiz günden beri sektörle sürekli istişare içindeyiz. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Karabağlar'da mobilya sektörünün sorunlarına hep birlikte çare bulmak için uğraşıyoruz. Bu tesis de bu sorunlara eğitim kurumu olarak destek verecek” şeklinde konuştu.

 “BAŞKANLAR HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VERİYOR“

Mobilya Atölyesi'nin açılışının ardından Uzundere'de yapılacak Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin temel atma törenine geçildi.

“GENÇLERİN İRADESİYLE HARAMİ SALTANATI SON BULACAK”

Konuşma yapmak için kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu’na gençler, “Gençlerin umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla karşıladı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu alandaki gençlere seslenerek, “Gençler hiç meraklanmayın Türkiye’nin kaderini sizler belirleyeceksiniz. Az kaldı, sandığa gideceksiniz. 6 milyon 300 bin genç ilk defa oy kullanacak. Bu 6 milyon 300 bin genç dünya siyaset tarihine  önemli bir belge bırakacak. 6 milyon 300 bin gencin iradesiyle harami saltanatı son bulacak ve çağdaş demokratik Türkiye’yi yeniden inşa edeceksiniz. Size inanıyorum ve güveniyorum” dedi.

“ÇÖZÜLMEYECEK HİÇBİR SORUNUMUZ YOKTUR”

Kılıçdaroğlu, şeffaf belediyeciliğe vurgu yaparak şunları söyledi: “Belediye başkanlarımız sizlere hizmet için ellerinden geleni yapıyorlar. Engelleniyorlar biliyorum. Ama onlara şunu söyledim; sakın şikayet etmeyeceksiniz. İzmir Büyükşehir Belediye başkanımızdan ilçe başkanlarımıza hepsi İzmirliye hizmet ediyor. Hepinizin önünde onlara teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımız elinden gelen çabayı gösteriyorlar. İzmirlinin hizmetindeler. Bir şeye dikkat ettiniz mi? Her bir yapı görselinin altında kaça mal olduğu yazıyor. Dolayısıyla harcanan her kuruşun hesabını millete veriyorlar.  Bizim temel hedefimiz de bu. Sizin paranızı kamu harcar, ama aynı şekilde millete hesap vermesi gerekir. Bu çerçevede arkadaşlarımız görev yapıyorlar. ‘Az kaldı’ dedim. Türkiye'nin bütün sorunlarını çözeceğiz. Çözülmeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Her sorunu inanç ve kararlılıkla çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

62 MİLYON LİRALIK KATKI

Temel atma töreninde kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “ Bugün temelini attığımız Atatürk Gençlik ve Spor Merkezimiz, Karabağlar ilçemizde sporun ve gençliğin kalbi olacak. Gençlerimiz burada arzu ettikleri etkinlik ve eğitimlere katılacak. Dilerse çalışacak, dilerse dinlenecek. Türkiye'nin özgür ruhlu gençleri, Karabağlar'da, bugün temelini attığımız bu merkezde yetişecek. Karabağlar Belediyesi ile birlikte yaptığımız bu yeni yatırım, 31 bin 280 metrekare alan üzerine kuruluyor. Projenin sözleşme bedelinin yüzde 70’i olan 62 milyon lira, İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanıyor.  Karabağlar Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi kapsamında 3 bin seyirci kapasiteli stat, yarı olimpik yüzme havuzu, açık spor alanları, kapalı spor salonları ve dokuz bin metrekarelik yeşil alan yer alacak. Tesisimiz futbol, basketbol, voleybol, güreş, judo ve daha birçok branşa hizmet verecek. Engelli vatandaşlarımızın erişimine en uygun şekilde tasarlanan tesisin yapımını iki yılda tamamlayacağız” diye konuştu.

“GENÇLERİN YURT SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Konuşmasında gençlere seslenen Soyer, “Gelecek sizin. İzmir sizin şehriniz. Bu ülke, sizin yurdunuz. Şehrimizin de, ülkemizin de, dünyamızın da sizlerin bize emaneti olduğunun farkındayım. Bizim bugün aldığımız kararların, sizin yarınınız olduğunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle her bir adımımı atarken can kulağıyla sizi dinliyorum. Fikir ve beklentilerinizden ilham alıyorum. Temelini attığımız bu merkezde çok kısa sürede binlerce gencin yurt ihtiyacını karşılamış olmamız da bu iradenin bir sonucu. Türkiye ve dünya, zor günlerden geçiyor. Bir tarafta küresel iklim krizi, diğer tarafta ülkemizi kasıp kavuran ekonomik kriz. Tüm bunların nedeni bu toprakların ve dünyanın bizi artık taşımıyor olması değil. Birilerinin haramilik yapması. Hak ettiğinden çok daha fazlasını başkasının hakkından çalması. Görünüyor ki, bu kaskatı adaletsizliğin karşısında yan yana durmak, artık yeterli değil. Ülkemizin bu zor günlerinde.  Bir horon gibi omuz omuza geleceğiz. Halay gibi birbirimize kenetleneceğiz. Ve bir zeybek gibi direneceğiz. Sonunda başaracağız. Hep birlikte başaracağız. Başka bir dünyayı beraber kuracağız. Ben İzmirli gençlerin gözlerinde bu ışığı görüyorum” ifadelerini kullandı.

“KARABAĞLAR'IN SPOR TESİSİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK”

Uzundere'de yapımına başlanan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi, ayrıntısıyla modern, donanımlı ve dünya standartlarında bir tesis olacak. Toplamda 31 bin 280 metrekare alan üzerine inşa edilecek merkez içerisinde, kapalı voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu. 3 bin kişi kapasiteli tribüne sahip futbol sahası, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve kafeterya yapılacak. Jimnastik ve savunma sporları yapma imkanı da sunacak Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi bünyesinde ayrıca 9 bin metrekare yeşil alan yer alacak. 165 araçlık otoparka sahip spor kompleksi içerisinde çeşitli ihtiyaçlara cevap verecek ek hizmet binaları inşa edilecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Karabağlar'ın spor tesisi ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olacak. Tesis, yaklaşık 90 milyon liralık yatırımla tamamlanacak.

BİR TEMEL ATMA, 6 AÇILIŞ

Kılıçdaroğlu,  Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi’nin temel atma töreninde Karabağlar'da yapımı tamamlanan Mobilya Akademisi, Kibar Pazar Yeri Belediye Hizmet Kompleksi, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, Özdemir Sabancı Parkı, Limontepe Masal Evi ile Nasrettin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi yatırımlarının da toplu açılışını yaptı.

Kılıçdaroğlu, Suriyelileri ülkelerine nasıl göndereceklerini 4 maddede açıkladı İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu, Suriyelileri ülkelerine nasıl göndereceklerini 4 maddede açıkladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...