NASA, Meksika’daki kuraklığı uzaydan fotoğrafladı

Meksika’da kuraklık ve su sorunu ciddi boyutlara ulaşırken, NASA uzaydan çektiği fotoğraflar ile ülkede yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi. Öte yandan NASA, su sorunundan milyonlarca kişinin etkileneceğini de bildirdi.

NASA, Meksika’daki kuraklığı uzaydan fotoğrafladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzaydan çektiği fotoğraflar ile Meksika'daki kuraklık ve su sorununu gözler önüne serdi.

21 MİLYONDAN FAZLA İNSANI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Meksika'nın kuzeyinde bulunan Nuevo Leon eyaletindeki Cerro Prieto Barajı’na ait 20 Temmuz 2015 ve 7 Temmuz 2022 tarihlerinde çekilen uydu fotoğrafları barajdaki su seviyesinin şimdiye kadar ki en düşük seviyeye indiğini gösterdi.

NASA, son yıllarda Meksika'da yaşanan kuraklığın şu anda 21 milyondan fazla insanı olumsuz etkilediğini bildirdi.

TARIM, SANAYİ, TURİZM BÜYÜK DARBE ALDI

Meksika'daki kuraklığın en çok ABD sınırındaki kuzey eyaletleri olan Chihuahua, Coahuila ve Nuevo Leon'da etkisini gösterdiğine vurgu yapan NASA, Nuevo Leon eyaletinin başkenti olan ve su ihtiyacını yok olmaya yüz tutmuş Cerro Prieto Barajı'ndan sağlayan Monterrey şehrinde susuzluk sebebiyle tarım, sanayi ve turizm sektörlerinin büyük darbe aldığını belirtti.

Monterrey şehri metropol bölgesi 5 milyon 341 binin üzerindeki nüfusuyla Meksika'nın ikinci büyük metropol bölgesi konumunda yer alıyor.

“ESKİ VALİNİN YOLSUZLUKLARI NEDEN OLDU”

NASA'nın Cerro Prieto Barajı'na ait uydu fotoğraflarını paylaşmasını ardından açıklama yapan Nuevo Leon Eyaleti Valisi Samuel Garcia, sorunların eski valinin yolsuzlukları sebebiyle yaşandığını öne sürdü.

Ülkede yağmur mevsiminin başlamasına rağmen bölgeye yeterli yağışın olmaması, su ve kuraklık sorununun çözümü konusunda ümitsizliğe neden oluyor.

NASA'dan Mars'ta garip keşif: Gerçeği öğrenen şaştı kaldı İlginizi Çekebilir NASA'dan Mars'ta garip keşif: Gerçeği öğrenen şaştı kaldı NASA heyecanlandıran yeni görüntüler paylaştı! Şimdiye kadar üretilenlerin en gelişmişi... İlginizi Çekebilir NASA heyecanlandıran yeni görüntüler paylaştı! Şimdiye kadar üretilenlerin en gelişmişi...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...