Merkez Bankası’ndan 10 ay sonra ilk

Merkez Bankası Eylül 2021 sonrasında ilk kez temmuz ayında KİT'lere döviz satışı yapmadı. Yüklü enerji ithalatı nedeniyle bankadan KİT'lere 9 ayda 23,8 milyar dolarlık döviz satışı yapılmıştı.

Merkez Bankası’ndan 10 ay sonra ilk

Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı döviz alım ve satım tutarlarını açıkladı. Buna göre, temmuzda kamu iktisadi teşebbüslerine (KİT) döviz satışı olmaması dikkat çekti.

TCMB, Ekim 2021 ile Haziran 2022 arasındaki 10 ayda KİT’lere 23,8 milyar dolarlık döviz satışı yapmıştı. Bu rakam büyük oranda doğalgaz ithalatı için BOTAŞ’a yapıldı.

TCMB’nin KİT’lere döviz satışı 2022 yılı Şubat ayında 5,4 milyar dolarla rekor kırmış, haziranda 105 milyon dolara kadar gerilemişti.

TCMB’nin rezervlerinde son dönemde kaydedilen düşüşte KİT’lere yüklü döviz satışları da etkili oldu.

TCMB temmuzda reeskont kredileri kaynaklı olarak 1 milyar 97 milyon dolarlık da döviz alımı yaptı. Reeskont kredilerindeki geri dönüşler, TCMB rezervlerine katkıda bulunuyor.

Benzin ve motorine indirim İlginizi Çekebilir Benzin ve motorine indirim Sonbaharda durgunluk bekleniyor İlginizi Çekebilir Sonbaharda durgunluk bekleniyor Rezervlere baktık yatırımcı göremedik İlginizi Çekebilir Rezervlere baktık yatırımcı göremedik
Loading...