Sözcü Plus Giriş

Takma kirpik uygulaması: Sağlıklı mı, nelere dikkat etmeli?

Kadınlar son zamanlarda takma kirpik uygulamasına oldukça ilgi gösteriyor. Ancak bu uygulamanın yol açabileceği sorunlarını göz ardı etmemek, sağlıkla birlikte gelen güzelliği yakalamak için çok önemli. Göz sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rıfat Rasier, takma kirpik yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı ve kadınlara makyaj ve göz sağlığı açısından da önemli tüyolar verdi.

Eser AKGÜL
Güncellenme: 15:43, 14/11/2017
Takma kirpik uygulaması: Sağlıklı mı, nelere dikkat etmeli?

Takma kirpik kalıcı bir uygulama olmasa da göz sağlığı açısından oldukça hassas bir bölgeye yapılıyor. Uygulamanın, sahte kirpiğin yapıldığı malzemeden yapıştırıcının kimyasal içeriğine kadar pek çok önemli noktası var.

İstanbul Florence Nigtingale Hastanesi Göz sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rıfat Rasier, takma kirpik uygulamasındaki sağlık adımlarını anlattı.

Son dönemlerde birçok kadının rağbet ettiği takma kirpik uygulamasının, hemen hemen bütün kuaförlerde, güzellik merkezlerinde yapıldığını görüyoruz. Peki uzmanlığı olmayan ya da sağlıkla ilgili önlemlerin alınmadığı yerlerde takma kirpik uygulaması yaptırmanın ne gibi sonuçları olabilir?

Göze en yakın kısım kirpiklerdir. Takma kirpiklerin yaratabileceği sorunları ikiye ayırmak lazım; takma kirpik göz kapağına takılırken ve takıldıktan sonra olan sorunlar. Takma kirpik göze takılırken yapışmayı sağlayan solüsyonlar göze akabilir, gözün saydam tabakası dediğimiz korneada takma sırasında yanlışlıkla sürtme sonucu genelde sonradan düzelebilen hasarlar gelişebilir. Takma kirpik takıldıktan sonra ise kullanılan yapıştırıcıya bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir, kullanılan malzemede bakteri veya virüs varsa göz enfeksiyonu gelişebilir. Sonuçta alerjik durum, viral enfeksiyon dediğimiz durum gelişmesi sonucu kırmızı göz dediğimiz tablo oluşabilir. Bu göz rahatsızlıkları arasından viral konjonktivit dediğimiz durum salgınlar ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde kronikleşebilir ve üzerine enfeksiyon da eklenirse çok ciddi göz iltihaplarına neden olabilir. Ayrıca gözü tahriş edici davranışlar (gözleri ovuşturmak, kaşımak, sağlıksız makyaj malzemeleri vb.), lens kullanma gibi ikincil nedenler de alerjik göz nezlesi olasılığını artırırken iyileşmeyi de geciktirebilir.

takma-kirpik-3

Takma kirpik sorunsalı: Sahte kirpik hangi malzemeden yapıldı, kullanılan yapıştırıcı zararlı mı?

Göz alerjilersi, uzman hekim tarafından tanı koyulmasının ardından genellikle göz damlaları ile tedavi edilir. Bu ilaçlar antialerjik ve kortizonlu göz damlalarıdır. Gerekirse antibiyotikli göz damlası ve suni gözyaşı da eklenebilir. Ancak ilaçların düzenli kullanımı alerjik konjonktivitin tedavisinde büyük önem taşıyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Takma kirpik uygulaması, birçok merkezde göz kapağına kirpiklerin üzerine yapıştırma yöntemiyle yapılan bir uygulama. Bu uygulamada kullanılan yapıştırıcıların ve kirpik olarak kullanılan malzemenin kalitesizliği göz sağlığını etkiliyor mu? Göz kapağında cilde değen bu kimyasallar, allerjen göz yapısı olan ya da normal bireylerin göz sağlığını nasıl etkiler, herkes yaptırabilir mi? 

Bu uygulamada kullanılan yapıştırıcılar sıvı haldeyken gözün içine değerse görmeyi etkileyen durumlar geliştirme ihtimalleri düşükte olsa vardır. Genelde görülen sorun ise bu yapıştırıcılara veya takma kirpiğin kendisine gözün alerjik reaksiyon geliştirmesidir.

Belirtiler nelerdir?
Gözlerde,
Kızarıklık
Kaşıntı
Şişlik
Sulanma

Bu belirtiler olduğu anda takma kirpik çıkartılmalı ve göz doktoru tarafından kontrol edilmelidir. Allerjik reaksiyon yapan takma kirpik yerinde durduğu sürece bu belirtilerin geçmesi çok zordur. Bu uygulanan malzemelerin kaliteli olanlarda kesinlikle Avrupa ve Türkiye için standartlar vardır ama bunlarda bile allerjik reaksiyon gelişimi olabilmektedir. Eğer kirpik takacak kişi zaten ellerjik bir bireyse görülem olasılığı tabiki daha fazla olacaktır.

Bu uygulamayı yaptırmak isteyen kadınlar, malzemelerin kalitesi hakkında nasıl bir araştırma yapabilirler, uygulayanlara hangi soruları sormalılar ve hangi belgeleri istemeliler?
Bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişiler özellikle hangi marka malzeme kullanıldığını sorup bu bahsi geçen markanın CE belgesi gibi bir takım standartları koruduğuna dair belgeleri olup olmadığını kontrol etmeleri iyi olur. Ayrıca açıkta durmayan daha çok kapalı kutulardan yeni açılan malzeme kullanıldığına yine dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Aynı şekilde kullanılan yapıştırıcı malzemeler için aynı konulara özen gösterilmesi bir yan etki ihtimalini yad bir enfeksiyon kapma ihtimalini azaltacaktır.

Doç. Dr. Rıfat Rasier: Yapıştırıcı malzemeler için aynı konulara özen gösterilmesi bir yan etki ihtimalini yad bir enfeksiyon kapma ihtimalini azaltacaktır.

Doç. Dr. Rıfat Rasier: Yapıştırıcı malzemeler için aynı konulara özen gösterilmesi bir yan etki ihtimalini yad bir enfeksiyon kapma ihtimalini azaltacaktır.

Kalıcı göz makyajı yaptırmak isteyenler gittikleri merkezlerde hangi belge ve uzmanlıklara dikkat etmeli, her cilt ve göz yapısındaki kadın yaptırabilir mi, bu uygulamada kullanılan kimyasalların herhangi bir zararı var mı?

Kalıcı makyajda da yine kullanılan malzemelerin kalite standartları çok önemlidir. Bazı kadınların göz kapak derisi çok hızlı ve kolay alerjik reaksiyon verir. Özellikle göz kapakları sık sık kızarıp kaşınıyorsa ve pul pul kepek gibi ciltte dökülme oluyorsa bu tarz uygulamaları yaparken biraz daha dikkatli hareket etmek lazım çünkü yan etki olarak bu saydığımız belirtiler daha da şiddetlenebilir.

BATMA HİSSİ VE ŞİŞME GÖRÜLÜYORSA…

Göz kalemi, rimel, eyeliner gibi ürünlerin kalitesi diğerler makyaj ürünlerinin yanında biraz daha önem kazanıyor. Göz gibi hassas bir organla direkt temas eden bu ürünler için kadınlara önerileriniz var mı? Satın aldıkları malzemelerde nelere dikkat etmeliler? Ucuz makyaj malzemelerinin yol açabileceği tehlikeler nelerdir?

Makyaj malzemesi ucuz ve kontrolsüz olduğu zaman daha önce bahsettiğimiz alerjik reaksyonlar daha fazla görülür. Burada çok önemli konulardan biride açıkta duran ve ortak kullanılan makyaj malzemelerinin yarattığı tehlikedir. Özellikle kirpiklere uygulanan makyaj malzemelerinde herhangi bir virüs varsa bu çok hızlı bir şekilde kişiye bulaşır. Viral konjonktivit olan gözde kızarıklık, batma hissi, gözde ve göz kapaklarında şişme ve şiddetli çapaklanma önemli bulgulardır. Bunlar dışında diğer önemli bir bulgu genel vücut halzisliği oluşturması ve genelde nezle grip ile birliktelik göstermesidir. İyileşme süreci 2-3 haftayı bulabilmekte ve nadir olarak gözün saydam tabakası olan kornea üzerinde noktasal izler bırakarak görmeyi etkileyebilmektedir. Bu durumda ciddi takip ve tedavi ile bu noktasal izlerin kaybolması sağlanabilir.

Doç. Dr. Rıfat Rasier: Makyaj malzemesi ucuz ve kontrolsüz olduğu zaman daha önce bahsettiğimiz alerjik reaksyonlar daha fazla görülür.

Doç. Dr. Rıfat Rasier: Makyaj malzemesi ucuz ve kontrolsüz olduğu zaman daha önce bahsettiğimiz alerjik reaksyonlar daha fazla görülür.

Viral konjonktivitim temasla çok hızlı şekilde bulaştığı için aile bireylerinin tamamına hatta aynı apartmanda komşulara bulaşma ve salgın haline gelebilmesi en ciddi problemdir. Bu yüzden kırmızı göz, şişme, çapaklanma olan herkes göz doktoruna başvurması, evdeki havluları ayırması ve bol bol elini yıkaması gerekir. Hastalık olan kişilerin havuza girmemesi diğre kişilere bulaşmaması açısından çok önemlidir. Tedavi ortalama 2-3 hafta sürmektedir ve bu dönemde tedaviye ara vermemek gerekir. Tedavini başında, ortasında ve sonunda göz doktorunuza kontrole gitmeniz gerekmektedir.

İlginizi ÇekebilirKirpik yaptırayım derken gözünüzden olmayın!Kirpik yaptırayım derken gözünüzden olmayın!İlginizi ÇekebilirGöz sağlığını korumak için sebze ve meyve tüketimi hayati önem taşıyorGöz sağlığını korumak için sebze ve meyve tüketimi hayati önem taşıyor
Yayınlanma Tarihi:14:15,