Meşhur bir hikaye vardır. 

Biri Türk, biri Kürt, diğeri de Ermeni üç arkadaş bir yaz günü yaya olarak yolculuk yapmak zorunda kalırlar. Ermeni olan aynı zamanda papaz.

Üç arkadaş susarlar, fakat etrafta su bulamazlar. İlerlerken bir üzüm bağına denk gelirler, birer salkım üzüm yerler.

Bu sırada bağın sahibi gelir. Bakmış üç kişi üzümünü yiyor. Fena bozular ama üç kişiyle de başa çıkamayacağını düşünür.

Birinin kıyafetinden Ermeni ve papaz olduğunu, diğerinin konuşmasından Kürt olduğunu, üçüncüsünün de Türk olduğunu anlar.

Ermeni’ye “Haydi bunun biri Türk ve benim soydaşım, diğeri Kürt ve dindaşım. Sen bir Ermeni olarak ne hakla bu üzümü yersin” der ve adamı dövmeye başlar. Bunu gören Türk ve Kürt kendilerine dokunulmadığından Ermeni’nin dövülmesini sessizce izler.

Ermeni dayaktan perişan halde yerde yatarken bağ sahibi bu defa Kürt’e döner ve “Hadi bu adam Türk ve soydaşım, sen bir Kürt olarak ne hakla benim üzümümü yersin”,  der ve ona da bir güzel dayak atar. Bu sefer Türk, kendisine dokunulmayacağını düşünerek sessiz kalır. 

Son olarak Türk'e dönen bağ sahibi "Tamam anladık Türk’sün, aynı kandanız, aynı dindeniz ama sahibi olmadan başkasının bağına girilir mi?" der ve Türk'ü de döver.

Sonunda Türk yere düşerken Kürt’e döner ve “O Ermeni’yi dövdürtmeyecektik” der.

İşte son dönemde futbolumuzun geldiği nokta da bu...

Herkesin adaleti kendisi için aradığı, kaybedenin de kazananın da şikayet ettiği tek bir kişi, futbolu yönetmeye devam ediyor. Çünkü kazanan, şikayetlerini yine kendi açısından bakarak yapıyor. "Kazandık ama rakibimize olmayacak penaltı verildi", "Bize çok kolay kart gösteriliyor", "Rakibimiz 10 kişi kalmalıydı" gibi kendi bakış açısından yapılan bu şikayetler de tabi ki sonuç vermiyor. 

Adaleti sadece kendi takımımız için istedikçe, beraber hareket etmedikçe, ayrıştırdıkça, düşmanlaştıkça, tüm sorunlarımız gibi futbolda yaşanan sorunları da çözmemiz imkansız.

Yani bir gün kazanan "Aslında kazanmayı hak etmemiştik. Bizim lehimize verilen haksız bir kararla kazandık" demedikçe Türk futbolu dayak yemeye devam edecek.