Güney Koreli savcılar, Luna ve Terra çöküşünün ardından harekete geçti. Piyasadan yaklaşık 40 milyar doların silinmesiyle sonuçlanan çöküş nedeniyle Güney Kore'de Terra ve Luna'nın gericisi Terraform Labs'ın kurucu ortaklarına ülkeyi terk etme yasağı konuldu.

Seul Güney Bölge Savcılığı bünyesinde bulunan Mali Suçlar Soruşturma Ekibi, Terraform Labs'ın kilit bazı isimlerine yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Savcıların ayrıca içinde Luna topluluğunun CEO'su Do Kwon’un da bulunduğu bazı yöneticileri zorla ifade vermeye getirebilecek bir karar alabilecekleri belirtildi.

81 KİŞİYE YASAK


Güney Kore'nin Terraform Labs yöneticilerine koyduğu yurtdışı çıkış yasağı, geçen ay 81 yatırımcı adına yapılan iki şikayetle birlikte açılan soruşturmanın sonucunda geldi.

Terraform Labs'ın eski bir çalışanı olan Daniel Hong, Twitter'da seyahat yasağı nedeniyle New York'a uçamadığı bilgisini paylaştı. Hong, "İnsanların bu şekilde suçlu olarak muamele görmesi kesinlikle çok çirkin ve kabul edilemez" dedi.

Luna topluluğunun CEO'su ve Stanford mezunu bir yazılımcı ve eski Microsoft çalışanı olan Do Kwon Güney Kore’de değil, Singapur’da yaşıyor. Savcıların, Kwon’un pasaportunun iptal edilmesi de dahil birçok seçeneği göz önünde bulundurdukları ancak bu adımın zaman alacağı ifade ediliyor.

ABD DE DAVA AÇTI


Öte yandan Terraform Labs ve birkaç kripto para şirketine geçtiğimiz günlerde ABD'de de toplu dava açıldığı öğrenildi. Kuzey Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesinde sunulan belgelere göre Terraform Labs, kayıt dışı menkul kıymet satmak ve yatırımcıları kandırmakla suçlandı.

9 Haziran tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bloomberg’ün haberine göre kripto para piyasalarında büyük bir çöküşe sebep olan UST hakkında soruşturma başlatmıştı.

NE OLMUŞTU?


Mayıs ayında, Luna ve Terra'nın fiyat istikrarını kaybetmesi tüm piyasada çöküşü tetikledi. Luna topluluğu, Terra'nın 1 dolar olması gereken fiyatını desteklemek için yüklü miktarda Bitcoin satarak rezervlerini eritti. Çöküşün ilk 18 saatinde sessiz kalan kurucu Do Kwon, geri dönüşünde, Terra 2.0 ile kurtarma planlarını açıkladı ancak bu plan çöküşü durdurmaya yetmedi.

Bu çöküşün ardından Luna'ya ve Terra'ya yatırım yapan pek çok yatırımcı adeta iflas etti. Binlerce dolarlık yatırımların bir anda sıfıra indiğini gören kullanıcıların ortaya çıkması kripto para birimlerine olan güveni de derinden sarstı

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düşüş eğilimine girdiği mayıs ayında dünyanın en büyük 10 kripto parası arasında bulunan Luna'nın tamamen sıfırlanması ve sabit coin olarak bilinen Terra'nın çökmesi kripto piyasalarında büyük kaosa yol açmıştı. Panik kriptolardaki düşüşü hızlandırırken son olarak Bitcoin 20 bin doların da altını gördü.

[old_news_related_template title="Bitcoin tekrar kritik eşikte" desc="Kripto piyasasında sarsıntı sürüyor. Hafta sonu 18 bin dolar seviyelerinin altını gören Bitcoin kısmen toparlanarak 20 bin doların üzerine tırmansa da lider kripto paranın bu seviye üzerindeki varlığı kalıcı olmadı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/06/20/iecrop/shutterstock_1897558246-9_16_9_1655708247.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/bitcoin-tekrar-kritik-esikte-7203553/"]

[old_news_related_template title="Döviz, altın ve borsada yön ne olacak? İşte son uzman yorumları" desc="Küresel piyasalarda resesyon endişeleri hafiflerken iç piyasalarda gözler TCMB'nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararında olacak. İşte uzmanların borsa, altın ve döviz yorumları..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/06/21/iecrop/shutterstock_379527937_16_9_1655798150.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/doviz-altin-ve-borsada-yon-ne-olacak-iste-son-uzman-yorumlari-7205665/"]