Saç dökülmesi ve kellik her insanın en fazla kaygı duyduğu ve kurtulmak istediği estetik sorunlardan birisidir. Birçok kişi saç ekimi yaptırmayı düşünür fakat saç ekim işlemi yaptıran kişilerin tıraşlı kafalarını görünce yaptırmaktan vazgeçer. Sizler için tıraşsız saç ekimi yapılması mümkün mü sorusunu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk.


“Birkaç yıl öncesine kadar geleneksel saç ekim yöntemleriyle yapılan saç ekim işlemlerinde kafa derisinin tıraşlanması şarttı. Ancak plastik cerrahideki yeni teknikler sayesinde artık kafa derisi tıraşlanmadan da saç ekimi yapılması mümkün hale geldi. Tıraşsız FUE saç ekimi tekniği ile günümüzde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.”


Op. Dr. Güncel Öztürk “Saç ekim işlemi yaptırmak isteyen kişilerin bu prosedürü herkesin fark edeceği şekilde yaptırmak istememesi çok doğal. Tıraşlanmış bir kafa derisi görüntüsü ile toplum içinde gezinmek durumunda kalmak hastalar için hiç de kolay bir durum değil. Plastik cerrahi yıllar içerisinde saç ekim prosedürlerinin geliştirilmesinde bu zorunluluğu ortadan kaldırmanın yollarını aramıştır. Tüm estetik operasyonların amacı kişileri doğal olmayan görünümlerden kurtararak doğal bir görünüme kavuşmalarını sağlamaktır. Bunu hem operasyon süreci için hem sonraki iyileşme süreci için mümkün olduğunca zahmetsiz hale getirmektir.”

Traşsız saç ekimi tekniğini ise şöyle anlatıyor Op. Dr. Güncel Öztürk “Tıraşsız FUE saç ekim tekniğinde kişilerin özellikle ekilecek saç köklerinin alınacağı ense bölgesindeki saçlarını biraz daha uzatmaları istenir. Dökülmeye karşı korunaklı olan bu bölgedeki sağlıklı saç kökleri tıraşlanmadan tek tek alınarak dökülen alanlara ekilir. Sağlıklı saç köklerinin uzun saçlar tarafından gizlenecek şekilde alınmasına dikkat edilir.”FUT ve FUE tekniği başta olmak üzere çeşitli saç ekim tekniği olduğunu belirten Op. Dr. Güncel Öztürk “En modern saç ekim tekniği olan FUE tekniğinin de birçok çeşidi vardır. Mikro motor FUE, peruktan FUE, gold FUE, ice greft FUE teknikleri gibi. Bu tekniklerde saç kökleri kafa derisinin ya da vücudun diğer bölgelerinden tek tek alınarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Kullanılan tekniğe göre 3.000 ile 7.000 arasında saç kökü ekimi yapılabilmektedir.”

Tek bir saç ekim tekniği olmadığını belirten Op. Dr. Güncel Öztürk “Hastaya hangi tekniğin uygulanacağına detaylı saç analizi yapıldıktan sonra hasta ile birlikte karar verilmelidir. Saç ekimi tekniğinin belirlenmesindeki en önemli kriter hangi teknikten maksimum fayda sağlamaktır. Saç ekimi operasyonu cerrahın kullandığı tekniğe göre 4 ile 6 saat arasında sürebilir. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sırasında hasta uyanık olur ama herhangi bir şey hissetmez. İşlem sonrasında ortalama 9 ay içinde ekilen yeni saçlar çıkmış olur. Operasyon sonrası süreçte hastaları nasıl bir süreç beklediği cerrahları tarafından detaylı bir şekilde anlatılır.”


Öztürk “Saç ekim operasyonu alanında uzman cerrahlar tarafından sağlık kuruluşları bünyesinde gerçekleştirilmelidir. Fırça gibi yapay bir görünüme neden olmaması, doğal görünmesi, herhangi bir enfeksiyon kapılmaması için hastaların cerrahlarını ve saç ekim merkezlerini seçerken çok özen göstermeleri gerekir.”