Ağız çevresinde ve dudaklarda uçuk çıkmasına neden olan, Herpes Simpleks isimli virüstür. Peki uçuk neden çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Pek çok kişi için uçuk sorunu tekrarlayan bir şikayettir. Uçuk nedir kısaca tüm merak ettiklerinizi anlatmaya çalışalım…

UÇUK NEDİR?

Uçuk, yemek yemeyi, konuşmayı, gülmeyi zorlaştıracak kadar ağrı ve acı veren, görünüm olarak kişileri oldukça fazla rahatsız eder. Virüslere karşı yapılan tedaviler virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir.

Birçok alt tipi olan bu virüsün uçuktan sorumlu olan formu Herpes Simplex Virus Tip-1 (HSV-1)'dir. Nadir de olsa, Herpes Simplex Virus Tip-2 de dudakta uçuk çıkmasına neden olabilir.

Bu tür uçuk genelde kaşıntılı, ağrılı, küçük boyutlarda ve grup halindedir. Dudak uçukları genelde en fazla 10 gün içinde iz bırakmadan iyileşir.

Uçuk virüsü çok yaygındır. Enfekte olmuş kişilerin hepsinde aynı belirtiler görülmeyebilir. Virüs çoğu zaman pasif haldedir. Vücudumuzda nöronlarda(sinirlerde) ömür boyu belirti vermeden kalabilir.

UÇUK HANGİ SEBEPLERLE OLUR?

Dudakta uçuğa neden tetikleyici faktörler:

– Stres, uykusuzluk
– Aşırı yorgunluk
– Derin üzüntü
– Uçuğun çıktığı bölgede yaralanma
– Menstrual(Adet) döngü
– Aşırı güneş ışığına maruz kalma
– Bağışıklık sisteminin zayıf olması
– Ateş
– Üst solunum yolu enfeksiyonları
– Diş ameliyatları

Uçuk bulaşıcı mıdır? Uçuk (Herpes Simpleks Virus) nedir? Belirtileri ve tedavisi…

UÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uçuk virüsü taşıyan çoğu kişide herhangi bir belirti görülmediği için taşıyıcı olduğundan habersizdir. Bu da virüsü istemeden daha çok kişiye bulaştırmaya yol açabilir.

Taşıyıcının uçuk çıkardığı ve belirti gördüğü süreye “atak” adı verilir. En şiddetli uçuk atağı, ilk ataktır. Bunun nedeni; bağışıklık sisteminin daha önce uçuk virüsüne karşı antikor(savunma) geliştirmemiş olmasıdır.

İlk ataklarda belirtiler çok şiddetli olabilir. Bu belirtiler ise şunlardır:

– Ağız ya da dilde yaralar
– Dudak çevresinde içi su dolu kabarcıklar
– Ağız ülserleri
– Ağız ya da dilde ağrı
– Dilde şişlik
– Yutkunmada zorluk
– Boğaz enfeksiyonu
– Ateş
– Vücudun aşırı su kaybetmesi (Dehidratasyon)
– Mide bulantısı ya da baş dönmesi
– Baş ağrısı

[old_news_related_template title="Aft nedir? Ağız yarası nedenleri ve ağız ülseri tedavisi..." desc="Kişinin yemek yemesine, içmesine, konuşmasına, tükürük salgılarını bile kontrol edememesine neden olan ve toplumun % 20-25'inde görülen aft nedir? Asıl oluşum nedeni tam olarak saptanamamış olan aft olarak bilinen ağız içi yaraları yani ağız içi ülserlerin nedeni ve tedavisi..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/04/iecrop/aftkapak_16_9_1523013661.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/aft-nedir-agiz-yarasi-nedenleri-ve-agiz-ulseri-tedavisi-2334400/"]

UÇUK BULAŞIR MI?

Uçuk virüsü direk temas ile bulaşır. Öpüşme, aynı havluyu kullanma ya da mutfak eşyalarının (çatal, kaşık vb.) ortak kullanımı bulaşmada önemli faktörlerdir. Atak sırasında bulaşma riski çok daha yüksektir.

Uçuk virüsü (Herpes Simplex Tip-1 (HSV-1) genellikle öpüşmeyle bulaşır. Taşıyıcı kişi hiçbir belirti görmese bile virüsü bulaştırabilir. Virüs dudak çevresinde ve tükürükte bulunabildiği için; ortak bardak, çatal vb. kullanımı ya da öpücük ile bulaşabilir.

İŞTE UÇUK TEDAVİSİ

Virüsler yerleştikleri yerde ölmezler. Yapılan tedaviler de virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir. Uçuğun günümüzde kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınmak, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, ortak havlu vs. kullanımından uzak durmak gerekmektedir. Çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Rahatsızlığı hafifletmek için % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir.

[old_news_related_template title="Dikkat! Soluk cilt ve dökülen kaş, hastalık habercisi olabilir" desc="Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, sadece aynaya bakarak bazı hastalıkların belirtilerini görebileceğimizi söylüyor. Örneğin çoğumuzun ciddiye almadığı soluk cilt, tırnak kırılması ya da kaş dökülmesinin ardında önemli bir hastalık yatıyor olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/04/iecrop/shutterstock_239293147_16_9_1522586033.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/dikkat-soluk-cilt-ve-dokulen-kas-hastalik-habercisi-olabilir-2323927/"]

 
ALERJİLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal alerjiler hakkında merak edilenleri cevapladı.