Her yaştan insanda görülebilir. Zatürenin neden olduğu plörezilere ise her yaşta rastlanabilir. Akciğerleri örten zara “plevra” adı verilir. Bu zar her iki akciğeri sardığı gibi, göğüs kafesinin iç yüzünü de saran iki tabakadan meydana gelir. Her iki tabaka arasında bir boşluk vardır ve bu boşlukta az bir miktarda sıvı bulunur. Akciğerlerin üzerini örten zarın iltihaplanmasına tıbbi adıyla “plörezi”, halk arasındaki adıyla “zatülcenp” ya da “satlıcan” denir.

Ülkemizde de çok görülen akciğer hastalıklarından biri olan Zatülcenp(plörezi), genellikle 50’li yaşlardan sonra kendisini gösterebilen hem kadın hem de erkeklerde görülebilmesine rağmen genellik daha çok erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Zatülcenp hastalığı beraberinde tehlikeli göğüs hastalıklarına zemin hazırlayabilmektedir.

gogus-agrisi

PLÖRİZİYE(ZATÜLCENP) SEBEP OLAN HASTALIKLAR HANGİLERİDİR?

Plevra iltihaplanmasına neden olabilecek hastalıklar oldukça fazladır. Plöritis sebepleri şunlardır:

- Grip gibi bir akut virüs enfeksiyonu
- Zatürre
- Otoimmün hastalıkları, eklem iltihabı, otoimmün hepatit ve deri veremi
- Verem ve diğer enfeksiyonlar
- Akciğer arterlerinizde bir pıhtı (akciğer embolizmi)
- Göğsünüzü aldığınız bir darbe veya kalp ameliyatı sonrasında da meydana gelebilir.

[old_news_related_template title="Zatürrenin en temel 4 belirtisi" desc="Dünyada her yıl 4 buçuk milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan zatürre, çoğu kez grip hastalığı ile karıştırılıyor ve bu da tedavide geç kalınmasına sebep oluyor. Hastalıkla ilgili önemli bilgiler aktaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zekai Tarım, zatürre tedavisini ve grip arasındaki farkı, zatürreden korunmanın yollarını anlattı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/01/zaturre.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/zaturrenin-en-temel-4-belirtisi-2195159/"]

ZATÜLCENP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diğer birçok göğüs hastalıklarında olduğu gibi zatülcenp(plörezi) hastalığının da birçok belirtileri bulunmaktadır. Plöritis belirtileri şunlardır;

- Nefes aldıkça ve öksürdükçe şiddetlenen göğüs ve yan ağrısı

- Ağrı nedeniyle nefes almada zorluk

- Bazı vakalarda öksürük ve ateş

- Vücut titremesi

- Halsizlik, iştahsızlık

ZATÜLCENP(PLÖREZİ) TEDAVİSİ

Tedavi zatülcenp sebebine göre yapılır. Örneğin plöritis sebebi ciğerlerin bakteriyel enfeksiyonuysa (zatürre), enfeksiyon bir antibiyotikle kontrol edilebilir. Fakat plöritise neden olan şey virüse bağlı bir enfeksiyonsa, antibiyotikler etkili olmayabilir. Birçok virüs enfeksiyonu tedavi edilmeden iyileşir.

Reçetesiz satılan steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar, plöritisin belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kodein kullanmak öksürük ve ağrıyı kontrol etmede yardımcı olabilir. Eğer sıvı birikmesi fazlaysa sıvının göğsünüze sokulan bir tüple birkaç güne yayılan bir sürede alınması için hastaneye yatmanız gerekebilir. Hastalık tamamen iyileşene kadar yatak istirahati şarttır. iyileşme gerçekleştiğinde hastalar fazla yorulmamalıdır.

ZATÜRE ÖLDÜRÜR MÜ?

Zatüre( pnömoni), akciğer dokusunun iltihabıdır. Yaş ve hastaların diğer hastalıkları ile beraberlik gösterdiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Düşmeyen ateş, sırt ağrısı, balgamlı öksürük, hırıltılı solunum ve halsizlik şikâyetleri olan ve özellikle ek hastalıkları olan tüm hastalar en yakın göğüs hastalıklarına başvurmalıdır. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal cevapladı.
[old_news_related_template title="Şehir yaşamı astım yapıyor" desc="Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu uyardı. Ülkemizde yaygın bir hastalık olan astımın oluşum ve ilerlemesinin temel nedenlerinden biri de hava kirliliğidir. İşte astım hakkında bilinmesi gerekenler." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/03/iecrop/astim-1_16_9_1522272309.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/sehir-yasami-astim-yapiyor-2317049/"]