Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Milyonlarca vatandaşın telefon numarasını ele geçirdiler, şimdi de tehditle para istiyorlar
Milyonlarca vatandaşın telefon numarasını ele geçirdiler, şimdi de tehditle para istiyorlar
Sözcü.com.tr, milyonlarca Türk vatandaşının telefon bilgilerini bir tıkla ulaşır hale getiren dolandırıcıları açığa çıkarmıştı. Devletin en üst kademedeki isimlerinin telefon bilgilerini bile ortalığa saçan site şimdi de haraç kesmeye başladı. Site yaptığı duyuruyla “Sevdiklerinizin telefon bilgilerinin sorgulanmasını istemiyorsanız 2,99 TL ödeyin, verileri silelim” diyor.
Mustafa Büyüksipahi
Yaşam 5 Eylül 2017 - 12:54

 

Sözcü.com.tr, geride bıraktığımız 12 Ağustos’ta internette yayın yapan bir sitede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a kadar milyonlarca Türk vatandaşının telefon numaralarının açığa çıkarıldığını, bir sorgulamayla herkesin telefon bilgilerine ulaşıldığını ortaya çıkarmıştı.

Basit bir çalışma prensibine sahip sitede telefon numarası ya da isim girilerek sorgulama yapılıyor, kişilerin sadece kendi inisiyatifeyle paylaşmak isteyeceği telefon bilgilerine kolayca ulaşılabiliyordu.

Site, www.sozcu.com.tr‘nin skandalı açığa çıkarmasının ardından telefon sorgulama hizmetini kısıtlamıştı. Ancak çok kısa bir süre sonra yeniden sorgulama butonunu aktif hale getirdi.

Sahtekarlık hizmetinde sınır tanımayan site, ‘Sahte numara servisi' ile sitelerin telefon doğrulamalarında kullanabileceğiniz sahte numaralar da sunuyor.

Devletin en önemli kademelerindeki isimlerin telefon numaralarını bile pervazsızca açığa çıkaran site, son yaptığıyla “Pes” dedirtti. Dolandırıcılık faaliyetlerini, kaygı duymaksızın sürdüren site, vatandaşların numaralarını izinsiz şekilde paylaştığı yetmezmiş gibi numaralarının sorgulanmasını engellemek isteyenlerden haraç istemeye başladı. Site bildirim göndererek, “Bugüne özel 2.99 TL ödeyerek sevdiklerinizin numaralarını sorgulatmayı engelletebilirsiniz” mesajıyla vatandaşların cebine göz dikti.
sorgula

Milyonlarca kişinin telefon bilgisini yasa dışı yollarla herkesin ulaşabileceği bir şekilde ortaya saçan sitenin, basit bir hesapla 1 milyon kişiden 2.99 aldığı hesaplanırsa ortaya akıl almaz bir vurgunun çıkacağı gerçek. Asıl akıllara takılan soru ise sitenin dolandırıcılık faaliyetlerini bu şekilde nasıl rahatça sürdürebildiği…

numara

 

Son güncelleme: 18:26 - 06.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.